Либија под санкцијама

Савет безбедности УН једногласно усвојио Резолуцију којом се уводе санкције режиму Моамера ел Гадафија због примене силе над демонсрантима. Међутим, Гадафијев режим не одустаје. Поделио је оружје присталицама, направио контролне пунктове и извео војне патроле на улице Триполија.

Савет безбедности Уједињених нација усвојио је једногласно Резолуцију којом се замрзава имовина либијског лидера Моамера Гадафија и петоро његове деце, а од Међународног кривичног трибунала затражио да испита насиље режима против становништва, јер се оно може сматрати злочином против човечности.

Истом резолуцијом, усвојеној на синоћњој седници СБ УН Либији се уводи ембарго на увоз и извоз оружја, а за Гадафија, његову кћерку и четири сина, заједно са још 10 других чланова породице и блиских сарадника, уводи се забрана путовања.

Савет безбедности захтева хитан прекид насиља и предузимање мера да би се испунили легитимни захтеви становништва и доноси одлуку да би "стање у Либијској Арапској Џамахирији од 15. фебруара 2011. требало да постанe предмет разматрање тужиоца Међународног кривичног трибунала" , наводи се у резолуцији.

То тело УН изражава жаљење због тешког и систематског кршња људских права, укључујући репресију над мирним демонстрантима у Либији. Такође, УН је забринут због убијања цивила и недвосмислено одбацује подстицање на насиље против цивилног становништва, са највиших нивоа либијске владе .

Због тога се наглашава неопходност да одговарају за своја дела сви одговорни за нападе на цивиле, укључујући и оне под чијом командом су снаге које су то учиниле, наводи се у резолуцији.

Кршење људских права

Генерални секретар Уједињених нација Бан Кимун оценио је да резолуција Савета безбедности о Либији представља снажну поруку да кршење основних људских права неће бити толерисано и додао је да очекује да ће сличне кораке предузети и Генерална скупштина УН и цела међународна заједница.

Генерални секреатар УН је истакао да су акције режима у Либији јасно кршење свих међународних норми понашања, као и људских и хуманитарног права.

"Текст резолуције шаље снажну поруку да кршење основних људских права неће бити толерисано и да ће виновници тих злочина одговарати. Надам се да је ту поруку чуо режим у Либији", истакао је Бан.

Амерички председник Барак Обама изјавио је да би либијски лидер, пуковник Моамер ел Гадафи, требало одмах да се повуче са власти и напусти земљу.

Син либијског лидера Моамера Гадафија Сеиф ел Ислам негирао је наводе да се немири шире Либијом и да је војска употебила силу против народа.

"Постоји велика разлика између стварног стања и медијских извештаја. Читав југ је миран. Запад је миран. Централни део земље је миран, па чак и део истока", рекао је Саиф ал Ислам у интервјуу за америчку телевизијску мрежу Еј-Би-Си.

"Покажите ми бар један напад, покажите ми бар једну бомбу. Снаге либијског ратног ваздухопловства су уништиле само складишта муниције. То је све", рекао је Гадафијев син.

Бивши министар правде на челу прелазне владе

Вође протеста у Либији формирале су прелазни "национални савет" у градовима у којима су антирежимске снаге преузеле контролу од лидера Моамера Гадафија, изјавио је портпарол овог савета Абдел Хафиз Гхока.

"Формирање националног савета објављено је у свим слободним градовима Либије", рекао је Гхока на конференцији за новинаре у источном граду Бенгазију, истичући да ово тело не треба сматрати прелазном владом.

Гхока је рекао да национални савет још није потпуно формиран, наводећи да ће бивши министар правде Мустафа Абдел Џалил бити на његовом челу.

Абдел Џалил, који је положај у влади напустио у понедељак због употребе прекомерне силе против демонстраната, јуче је најавио формирање транзиционе владе која ће водити земљу до избора, а данас је саопштено да ће се он налазити на њеном челу.

Бивши министар правде је рекао да ће у саставу нове администрације бити и заповедници редовне војске, од којих су многи прешли на страну демонстраната, и да ће прелазна влада припремити пут за изборе који ће бити одржани за три месеца.

Подела оружја

Наоружани побуњеници заузели су град Завија 50 километара западно од Триполија, јавља Ројтерс.

Либијски режим, ипак, не одустаје од политике силе. Поделио је оружје присталицама, поставио контролне пунктове и извео војне патроле на улице престонице Триполија, у покушају да сачува контролу над Гадафијевим упориштем, док опозиција учвршћује контролу у другим деловима земље.

Док у Триполију влада напета ситуација, велики број људи из Таџуре дошао је на сахрану 44. годишњег мушкарца који је у петак погинуо у сукобима са прорежимским снагама, јавио је АП.

Наоружани људи са зеленим тракама око руке и униформисани припадници снага безбедности контролишу све који покушају да уђу у Таџуру, где су на зидовима зграда исписани графити "Гадафи Јевреј" и "Таџура је слободна".

Већина продавница у престоници је затворена, а јутрос су људи у редовима чекали испред пекара да би набавили залихе хране.

Број коментара 34

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње