уторак, 19.05.2026, 17:32 -> 18:36
Извор: РТС, Спутњик
Путин у Пекингу, у среду свечани дочек на Тргу Тјенанмен
Руски председник Владимир Путин допутовао је у дводневну посету Кини, где га је на аеродрому дочекао шеф кинеске дипломатије Ванг Ји.
Главни део посете биће одржан у среду, када је предвиђена свечана церемонија дочека руске делегације на Тргу Тјенанмен у Пекингу.
После церемоније, у Дому народних скупштина биће одржан састанак председника Русије Владимира Путина и кинеског председника Си Ђинпинга. Након разговора планирано је потписивање више заједничких докумената, а потом и обраћање медијима.
Током дана Путин и Си ће присуствовати и церемонији отварања Године руско-кинеске сарадње у области образовања.
Председник Русије састаће се и са премијером Државног савета Кине Ли Ћијангом, као и са кинеским инжењером Пенг Пајем, који је као дечак дочекао Путина приликом његове прве посете Кини 2000. године.
У вечерњим часовима биће приређен свечани пријем у част руског председника, у организацији Си Ђинпинга, након чега је планиран и неформалан разговор двојице лидера уз чај.
Из Кремља је саопштено да ће тај сусрет бити један од кључних догађаја посете, током којег ће Путин и Си разговарати о билатералној сарадњи и актуелним међународним питањима.
Коментари