Читај ми!

Брисел планира највећи буџет у историји ЕУ, "штедљиве" чланице против

У Европском парламенту почела је расправа о буџету који је представила Европска комисија. Износ од две хиљаде милијарди евра и начин на који ће бити распоређене од 2028. до 2034. наишао је на негодовање.

Велике планове има Урсула фон дер Лајен, а за то јој је потребан највећи дугорочни буџет у историји Европске уније. Чак 200 милијарди тежи од претходног.

Познаваоци европских прилика издвајају три ствари из нове бриселске касе: прва је смањење папирологије које би чланицама требало да олакша повлачење средстава.

Страхиња Суботић из Центра за европске политике каже да је друго секуритизација.

"У значајној мери се увећавају фондови који се односе на заједничку одбрану Европе, јачање безбедносних капацитета, управљање миграцијама и оснаживање граница Уније. Треће је приоритизација владавине права“, рекао је Суботић.

Почетак расправе у Европском парламенту наговештава да коначни план трошења средстава неће бити ни налик предлогу.

Штедљиве чланице већ су одбациле могућност да прихвате нови буџет, а међу њима је и Немачка, која као економски најјача, даје чак четвртину буџета Уније.

"То би значило да ако се прихвати ово повећање, она би у наредних седам година морала додатно да издвоји безмало 200 милијарди евра. Критикама се придружила и асоцијација произвођача немачке аутомобилске индустрије која указује да је за њих неприхватљив предлог да се на нивоу ЕУ уведе порез за велика предузећа која имају годишњи промет већи од 100 милиона евра, који би се наплаћивао без обзора на профит који остварују. Они сматрају да би то угрозило конкурентност и уопште економски раст у целој ЕУ“, каже Ненад Радичевић, дописник РТС-а из Немачке.

Новина која је наљутила поједине европске лидере је дуплирање новца за Украјину.

Стручњаци оцењују да Србија и регион треба да се изборе да плус за Кијев не буде минус за Западни Балкан. До сада се за процес проширења издвајало 14 милијарди евра.

"Од укупног фонда за глобалну Европу од 200 милијарди, за проширење али и остатак Европе иде 42 милијарде. Уколико буде више од 14 милијарди евра, од 42 милијарде за наредних седам година, знаћемо да смо на добром трагу и да је Унија заиста спремна да у наредној деценији интегрише две или више нових чланица“, истиче Страхиња Субитић.

Представљање буџета је тек почетак дуге расправе за буџет који важи од 2028. године. Усвајању треба да претходи једногласна одлука држава-чланица и сагласност Европског парламента.

петак, 18. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом