Ресетовање односа ЕУ и Британије, које су најважније одлуке самита у Лондону

Европска унија и Уједињено Краљевство одлучили су да ресетују односе пет година после Брегзита. На мини самиту у Лондону најављено је делимично приближавање на пољима одбране, пољопривреде и енергетике. Од Брегзита, британски извоз у Европу пао је за петину. Премијер Стармер најављује ниже цене и нова улагања. Опозиција и део аналитичара оптужују га за "предају Бриселу“.

Да ли је брегзит поништен и да ли се Британија враћа у наручје Европске уније, питања су на која одговор покушавају да пронађу сви – од обичних грађана до аналитичара у Лондону.

"Овај споразум је двострука победа. Остварује оно за шта су грађани гласали прошле године. Пружа нам уплив у тржиште Европске уније без преседана, бољи него што остварује иједна земља ван Европске уније и Европске асоцијације слободне трговине. Притом не прелазимо црвене линије нашег програма и не приступамо ни јединственом европском тржишту, ни царинској унији, и не успостављамо поново слободу кретања", рекао је британски премијер сер Кир Стармер.

Осим ако сте учесник програма Еразмус плус, који младим Британцима одшкрињује врата раду у Европској унији.

"То ће омогућити младима да на пар година поново замене земљу у којој живе и раде и изграде доживотна пријатељства", каже Урсула фон дер Лејен.

Британци ће овога лета избећи пасошку контролу на граници са Европском унијом. Влада тврди да је уклонила бирократске баријере због којих британско воће и поврће труне по камионима у Доверу.

"Уједињено Краљевство ће поштовати правила Европске уније уз ограничено учешће у њиховом креирању. Заузврат добијамо слободан проток пољопривредних производа", навео је директор Пројекта трговинске политике Уједињеног Краљевства Дејвид Хениг

Највећи добитник овог споразума је Француска, чији рибари добијају приступ британским територијалним водама у наредних дванаест године и то само годину дана пре него што је договор Бориса Џонсона са Бриселом требало да оствари рибарски сан – годишње преговоре са Европском унијом о увек спорним квотама за рибарење. Шкотски рибари су огорчени.

"Не знам ни једну земљу на свету, која је у већи слуга рибарству Европске уније него што је то сада Уједињено Краљевство", каже директорка Федерације шкотских рибара Елспет Мекдоналд.

Споразум о безбедносном и одбрамбеном партнерству

Помпезно најављени Споразум о безбедносном и одбрамбеном партнерству суштински доноси само редовније састанке министара одбране и отвара врата европском зајму за развој оружаних снага, тешком око сто педесет милијарди фунти.

"Десет година смо посветили овоме, а он нас враћа на почетну тачку. Ми смо ионако највећа војна сила у Европи. Ми смо ти, који предводе борбу за Украјину на пример. У томе је наша предност и не траба да правимо уступке. То је заиста шокантно", навела је  лидерка Конзервативне странке Кеми Бејденок.

А у Даунинг стриту пријем за европске индустријалце, који најављују око пола милијарде инвестиција у Британији у кратком року. Премијер очекује осамнаест пута више улагања у наредних петнаест година. Заузврат британске енергетске компаније добијају већи приступ европском тржишту.

"Од сада ће се Европска унија и Уједињено Краљевство састајати сваке године. Видимо се следеће недеље у Бриселу", каже председник Европског света Антонио Коста.

Договор са Европском унијом није по вољи ни еврофила, ни еврофоба, а премијеру Стармеру, коме популарност сваког дана пада, потребна је подршка бар једне стране. 

уторак, 20. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом