Читај ми!

Почела четвородневна прослава Дана победе у Великој Британији

У Британији је у току обележавање осамдесете годишњице победе над фашизмом, којa ће трајати четири дана. Првог дана у подне почиње војни дефиле хиљаду триста припадника оружаних снага, који креће од Сенотафа – споменика палим борцима, пролази дуж Вајтхола – зграда владе и Трафалгар сквера, да би Малом стигао до Бакингемске палате. У дефилеу учествују и украјинске војне снаге на обуци у Британији.

Дуж Мала, који спаја Трафалгар сквер са Бакингемској палати, окупљене су десетине хиљада људи. Сенотаф, подигнут после Првог светског рата у част "Славним мртвима" прекривен је заставом Уједињеног краљевства.

На балкону ће се по окончању војног дефилеа традиционално појавити чланови куће Виндзора. Потом ће центар Лондона надлетети тридесет једна летелица Краљевског ваздухопловства. Биће заступљени модели летелица, коришћени у Другом светском рату, али и најмодернији војни авиони. Краљ Чарлс данас у башти Палате приређује и чајанку за ратне ветеране и чланове њихових породица.

Сећање на Дан победе

На Балкону Бакингемске палате први пут ни један члан куће Виндзора неће бити живи сведок Другог светског рата.

Пре осам деценија на Балкону Бакингемске палате су се појавили тадашњи краљ Џорџ Шести, његова супруга Елизабета и кћерке принцезе Елизабета и Маргарета.

Две принцезе су се током прославе на улицама Лондона искрале из Палате и играле са раздраганим грађанима. Обе су током рата возиле медицинска транспортна возила.

Испред Бакингемске палате пре осам деценија била је Рут Борн, везиста у центру контраобавештајног рада где је дешифрована нацистичка машина за шифровање Енигма – Блечли парку.

Она каже да је "струјни удар прошао масом када су чланови краљевске куће изашли на балкон и махали".

"Ускликнули смо као помахнитали и махали смо свом снагом. Људи су се попели на сваку бандеру, у Хајд парку су паљене логорске ватре, а ми смо око њих певали. Мало ко је спавао те ноћи", сећа се деведесет осмогодишња Рут Борн.

Данас један од представника за штампу Бакингемске палате саопштава да ће „краљ Чарлс и краљица Камила предводити нацију у прослави, сећању и изражавању захвалности несебичној оданости у обављању дужности и службе, коју је исказала генерација учесника у Другом светском рату“.

"Они остају трајни пример за све нас, који никада не сме бити заборављен", истакао је он.

Бакингемска палата саопштава да се краљевска породица нада да ништа неће "одвратити пажњу" од планираних церемонија.

Тај део саопштења је јасна алузија на интервју, који је краљев млађи син војвода од Сасека Хари ексклузивно дао Би-Би-Си-ју нагласивши да "жели помирење са породицом", да не зна колико је његовом оцу живота преостало и да краљ Чарлс не жели са њим да разговара.

Черчилов говор, којим је прогласио победу над фашизмом у Европи

Пре осам деценија, тадашњи британски премијер Винстон Черчил прогласио је победу над фашизмом следећим речима:

"Јуче ујутру у два сата и четрдесет један минут у главном штабу генерала Ајзенхауера, представник немачког генералштаба генерал Јодл, и вицеадмирал Дониц, именовани шеф немачке државе, потписали су документ о безусловној предаји. Можемо себи да допустимо кратак период радости. Данас је Дан победе у Европи. Сутра ће такође бити Дан победе у Европи. Напред Британијо! Нека живи борба за слободу! Нека Бог чува краља!"

Борбе су настављене у Азији и на Пацифику до безусловне предаје Јапана након огромних цивилних жртава атомских експлозија у Хирошими и Нагасакију.

Међутим, 8. маја 1945. године, премијер Винстон Черчил повео је посланике Доњег дома британског парламента на литургију захвалности до цркве Свете Маргарете.

Посланици су се до цркве пробијали крој окупљени народ и симболично се са њим помешали.

Чланови Дома лордова су присуствовали служби у Вестминстерској опатији.

Много се писало о слављу на улицама Лондона и широм Британије, али мало о службама захвалности у црквама, које су биле дупке пуне грађана.

Осам деценија касније, обележавање Победе над фашизмом биће окончано управо службом захвалности "Златног генерацији" Другог светског рата у Вестминстерској опатији, којој ће присуствовати и краљ Чарлс Трећи.

понедељак, 05. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом