Читај ми!

Првомајски маршеви, демонстрације и сукоби са полицијом - у Истанбулу ухапшено више од 400 људи

Међународни празник рада обележавају милиони радника у свету, уз поруке потребе за уједињењем. Широм Европе, Азије, америчког континента - празник је обележен маршевима, демонстрацијама и сукобима са полицијом. Као и чикашки радници те 1886. године - и данас радници захтевају боље услове рада, осмочасовно радно време и уклањање социјалних неправди.

Најдраматичнији првомајски протести су у Истанбулу, где је после сукоба демонстраната и јаких полицијских снага ухапшено више од 400 људи.

Демонстранти су спречени да дођу до трга Таксим, симбола Празника рада у граду - који је блокирало 10.000 полицајаца. Први мај у Турској одразио је и политичку напетост у земљи, после хапшења градоначелника Истанбула - Екрема Имамоглуа.

Тензије су и у Француској - на више од 260 протеста, у Паризу, Бордоу и другим градовима. 

''Наставићемо да се боримо за 35-часовну радну недељу, и одлазак у пензију са 60 година, што је право које нам је ова влада украла", каже Жан Лик Меланшон, лидер партије Непокорена Француска.

У Немачкој и Великој Британији - синдикати и радници на маршевима и протестима захтевају боље услове рада и веће зараде.

У Италији су синдикати празник посветили борби за бољу заштиту радника, јер је само у прва три месеца ове године на радном месту страдало 138 људи.

''Доста је пропаганде. Треба уклонити лоше законе - почев од оних о подизвођачима у грађевини. Мора се уклонити небезбедност, и вратити квалитет у послу. Човек мора бити важнији од профита", наводи Маурицијо Ландини, председник синдиката ЦГИЛ у Италији. 

У Аргентини - где су раднички протести доносили и друштвене промене - ове године синдикати захтевају од председника Милеија да обустави мере за обарање инфлације и потрошње, које су највише погодиле радничку класу.

Хиљаде људи учествује на скуповима у америчким градовима - у Чикагу, Лос Анђелесу, Њујорку, Филаделфији. Организатори су се заложили за већа права радника, и против имигрантске политике председника Трампа.

Први мај је традиционално дан солидарности и националног поноса. Десетине хиљада људи маршира кубанском престоницом - у знак подршке влади, чинећи најмасовнију прославу на планети.

петак, 02. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом