Читај ми!

"Санта муерте", сага о богињи смрти и концентрационом логору у мексичкој пустињи

Мексичка полиција ухапсила је Хосеа Грегорија Ластру, познатог и по надимку "Командант Ластра", једног од лидера картела "Халиско - њу џенерејшн" осумњиченог за серију злочина у недавно откривеном "концентрационом логору" источно од Гвадалахаре. Случај ранча Изагуире, у који је полиција први пут ушла још пре шест месеци, најбољи показатељ слома мексичког правосудног система. Упркос обећањима председнице Клаудије Шајнбаум, истрага не мрда са мртве тачке.

"Санта муерте", сага о богињи смрти и концентрационом логору у мексичкој пустињи "Санта муерте", сага о богињи смрти и концентрационом логору у мексичкој пустињи

Невешто насликани обриси женског костура, одевеног у дугу хаљину, са косом у једној и Земљом у другој руци на зиду капеле ранча Изагуире налазе се свега десетак метара од места на којем су мексички истражитељи пронашли остатке људских тела, чауре и подземни крематоријум.

"Санта муерте", локална богиња смрти, култ је којем се већ деценијама клањају припадници картела из околине Гвадалахаре, али и у последње време и Латиноамериканци у суседним Сједињеним Државама.

Управо њена слика штитила је један од укупно три ранча у околини Гвадалахаре у којима је картел "Халиско – њу џенерејшн" увежбавао нетом регрутоване младиће и девојке, али и наводно мучио, убијао противнике и уклањао трагове злочина.

Тачно шест месеци од када је локална полиција, после обрачуна са припадницима картела заузела ранч, Мексико је потресао озбиљан скандал јер се испоставило да су, после пуцњаве и прилично одокативне истраге, правосудни органи једноставно напустили ово место.

Картели, власти, корупција...

Немушта објашњења о недостатку ресурса и стручњака нису претерано убедила Мексиканце у добре намере локалних власти, па су се у истрагу укључили и федерални органи, такође немоћни да расветле судбину сада већ око 115.000 особа несталих током деценије дивљања нарко-картела.

У региону за који је "одговоран" картел "Халиско – њу џенерејшн" нестало је око 15.000 људи, али званичници, укључујући и председницу Клаудију Шајнбаум избегавају да коментаришу шта се заиста дешавало на ранчу, бар док истражитељи не објаве прве извештаје.

Државни тужилац Алехандро Герц је потврдио да су његови службеници преузели контролу над наводним концентрационим логором, чиме је окончано шестомесечно пребацивање одговорности међу институцијама.

Ипак, тужилаштво није званично покренуло истрагу, што мексички медији тумаче као јасан показатељ да је још једна акција против нарко-картела запела.

За сада, мексичке власти тврде да је Хосе Грегорио Ластра био на челу дела картела "Халиско – њу џенерејшн", одговорном за придобијање нових чланова, који су пролазили војну обуку на неколико локација у околини Гвадалахаре.

Ранч Изагуире, због којег је скандал и избио, наводно је био и место на којем су мучени и убијани противници картела. Број жртава још није утврђен, али се најпесимистичкије процене крећу и до 1.000 лешева.

До тренутка када је ухапшен, "Командант Ластра" се водио као нестао, али га је мексичка полиција открила на путу од Гвадалахаре до Мексико Ситија и сместила иза решетака.

Места за обуку или концентрациони логори

Мексичке власти тврде да су три локације у околини Гвадалахаре у ствари били импровизовани војни кампови у којима су младићи и девојке били приморавани да се придруже нарко-картелу. Обука је, наводно, трајала око месец дана. Пред почетак обуке, регрутима су одузимане личне ствари и телефони.

Картел "Халиско – њу џенерејшн", за разлику од ривалског клана Синалоа, има озбиљне проблеме да придобије нове чланове, па је велики број регрута насилно довођен у кампове за обуку.

У тим камповима су, уз обуку нових чланова, убијани противници, те увежбаване отмице и свакакви други напади. Полазници који су пружали отпор су мучени и у неким случајевима убијани.

Део процеса регрутације обављан је и преко друштвених мрежа, на које су постављани огласи за послове обезбеђења и нуђене недељне плате у износу од 200 до 600 долара. Полиција сматра да је међу регрутима био и велики број малолетника, који су временом увежбавани да постану убице. Ранч Изагуире служио је као камп за обуку од маја 2024. године.

Шест месеци пошто је камп напуштен, група активиста организација за потрагу за несталим особама успела је да уђе у овај ранч и објави серију фотографија које су згрозиле мексичку јавност, укључујући снимке згаришта, распарених патика и побацане одеће.

Чини се да је камп за обуку напуштен после сукоба припадника Националне гарде и картела у септембру прошле године, када је ухапшено десет криминалаца. У акцији су ослобођене две особе, али је пронађен и леш који никада није идентификован.

Полиција се није задржавала на овој локацији, што је мексичке медије навело на закључак да су појединци из локалне власти омогућили лидерима картела да сакрију трагове злочина.

У рату нарко-банди у Мексику је од 2013. године убијено више од 120.000 људи. Мексички медији, такође, наводе да се у тој држави у последње време бележи безмало сто убистава дневно, те да је у претходних десет година забележено 604 милиона крађа.

субота, 29. март 2025.
15° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса