Читај ми!

Италијанска новинарка пуштена из затвора у Техерану – шта се крије иза "међународне интриге"

Италијанска новинарка Чечилија Сала пуштена је из злогласног затвора у Техерану у којем је била у изолацији од 19. децембра. Неколико дана пре хапшења Сале, у Милану je приведен ирански држављанин. Пре три дана премијерка Италије отпутовала је у САД да се састане са Доналдом Трампом. Медији спекулишу да посета има везе са ослобађањем италијанске новинарке.

Почетком децембра италијанска новинарка Чечилија Сала отпутовала је у Техеран не би ли сведочила о дешавањима у Ирану.

Сала прати међународну политику – од рата у Украјини, кризе у Венецуели, дешавања у Кабулу, као и демонстрација у Чилеу.

План рада и кретања уручила је иранским властима које су знале где ће, кога и када срести, јер је Сала имала и фиксера на лицу места.

Иранска полиција ју је ухапсила 19. децембра у Техерену, на дан њеног повратка у Италију. Двадесетдеветогодишња Сала је у Техерану боравила са регуларном новинарском визом.

Ухапшена је у хотелу, а потом одведена у ирански затвор Евин, познат по томе што се у њему налазе политички затвореници и дисиденти.

Данас је пуштена, а очекује се да ће после подне слетети у Италију.

Хронологија од хапшења иранског држављанина у Милану

Док је преседао на аеродрому Малпенса, 16. децембра је ухапшен Мохамед Абедини, чије изручење траже Сједињене Државе.

Абедини је оптужен за пружање материјала у иранском нападу дроновима који је проузроковао смрт три америчка војника у Јордану.

Новинар Шахед Алави 17. децембра упозорава у врло детаљној објави на Иксу италијанске држављане да не одлазе у Иран како би избегли негативне последице због хапшења Абединија.

Чечилија Сала је ухапшена у Техерану 19. децембра.

После недељу дана тајних преговора, италијанска влада је пустила вест да је новинарка Сала у затвору Евин у изолацији.

Сала је неколико пута могла да телефонира родитељима. У тим разговорима је рекла да спава на земљи и да има само један покривач као и да моли да је што пре ослободе.

У међувремену су иранске власти тражиле да Мохамед Абедини буде у кућном притвору, али то је италијанска влада одбила.

Након тога су родитељи Чечилије Сале тражили од италијанске јавности да не прича много о случају јер је ситуација врло деликатна.

Иранске власти су саопштиле да је Сала "прекршила законе Исламске Републике" и остали су на том генеричком објашњењу не улазећи у детаље.

Блиц посета Ђорђе Мелони Доналду Трампу

Премијерка Италије Ђорђа Мелони изненада је отпутовала у Сједињене Америчке Државе пре три дана.

Пут је организован у врло кратком времену и највећој тајности. Највероватније је у фокусу био случај новинарке Чечилије Сале и хапшење иранског инжењера у Милану који се налази у затвору Опера у том граду и чије изручење тражи Америка, а он се противи.

Њујорк тајмс је о тој посети написао да је вероватно везана за случај два хапшења. Иначе, ирански инжењер је осумњичен за снабдевање деловима за дронове Иранске револуционарне гарде.

Изјава италијанске владе

Италијанска влада је захвалила дипломатским и обавештајним службама јер је италијанска држављанка слободна и на путу је кући.

Премијерка Ђорђа Мелони је захвална свима који су учествовали у овом дипломатском напору да се омогући повратак кући новинарке Сале како би могла да загрли своју породицу, пријатеље и колеге.

Премијерка је лично обавестила родитеље новинарке телефонским путем о ослобађању Сале.

На путу ка Риму

Новинарка Чечилија Сала је на путу ка Риму у авиону који је полетео из Техерана и чије се слетање очекује око 15 часова.

Сви италијански медији преносе задовољство како политичког света тако и грађана Италије због ангажовања Владе у ослобађању италијанске држављанке и борби са слободу медија и новинарског посла.

Италијански медији цитирају и иранске дипломатске изворе који наводе да Иран очекује да буде ослобођен и њихов држављанин који је у затвору у Италији.

Италијански медији се питају зашто је Иран ослободио Чечилију, шта ће сада бити са иранским држављанином и шта је Америка тражила од Италије у сусрету Мелонијеве и Трампа.

Новинари у иранским затворима

Према информација организације "Репортери без граница", број новинара који се налазе у иранским затворима је 41 и ради се о локалним представницима медија.

Са Чечилијом Салом број је порастао на 42. Према иранском закону, све оно што новинари желе да пренесу о дешавању у тој земљи сматра се претњом националној безбедности.

Када се ради о страним новинарима, Иран често не даје детаљна објашњења о разлозима хапшења особа које имају држављанство европских земаља или двојно држављанство, а који често бивају таоци који служе за размену не би ли Иран добио заузврат оно што тражи.

четвртак, 09. јануар 2025.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње