УН осудиле одлуку авганистанских талибана о забрани женама да се школују за медицинске сестре и бабице

Уједињене нације и међународне агенције за људска права осудиле су одлуку авганистанских талибана да забране женама да похађају курсеве за медицинске сестре и бабице у земљи која има једну од највећих стопа смртности мајки и новорођенчади на свету.

Према талибанским правилима, мушком медицинском особљу забрањено је да лечи жене, осим у пратњи мушког рођака, због чега је присуство женских здравствених радника у земљи од изузетне важности, пише Гардијан.

Портпаролка Канцеларије УН за људска права (ОХЦХР) Равина Шамдасани описала је нову директиву, која је наводно ступила на снагу у уторак, као ''још један директан ударац“ на права и животе авганистанских жена и девојака.

''То је дубоко дискриминаторна, кратковида одлука која вишеструко доводи животе жена и девојака у опасност'', рекла је Шамдасани.

Упозорила је да нова директива не само да блокира могућност да авганистанске жене наставе са високим образовањем, већ подрива целокупни здравствени систем земље.

Мисија УН помоћи у Авганистану (УНАМА) такође је изразила дубоку забринутост због те директиве, наводећи да то представља ''даља ограничења" права жена и девојчица на образовање и приступ здравственој заштити.

''Ово је нечувен чин незнања талибана, који настављају да воде рат против жена и девојака у Авганистану. Ова драконска акција имаће разарајући дугорочни утицај на животе милиона Авганистанаца, посебно жена и девојчица'', оценила је авганистанска активисткиња организације Амнести интернешнл Самира Хамиди.

Хедер Бар, чланица организације за људска права Хјуман рајтс воч, упозорила је да ће овај потез директно довести до смрти жена, будући да спречава обучавање медицинских сестара, док је мушкарцима забрањено да пружају медицинску помоћ пацијентима женског пола.

Здравствена заштита за мајке у Авганистану била је у критичном стању и пре доласка талибана на власт 2021, а у тој земљи је на 100.000 живорођених беба умрло у просеку 620 породиља, у поређењу са само 10 у Великој Британији, према Светској здравственој организацији.

Према подацима УНФПА, УН агенције за репродуктивно здравље, Авганистану је потребно додатних 18.000 квалификованих бабица како би авганистанске жене добиле адекватну негу.

Званични декрет у којем се детаљно наводи забрана није јавно објављен, али је неколико медијских извештаја потврдило да је наредба ступила на снагу раније ове недеље, преноси Гардијан.

Медицинске сестре-студенткиње из Кабула и околних провинција потврдиле су за британски лист да су их њихови институти обавестили да су курсеви обустављени.

Од поновног доласка талибана на власт пре три године, више од 1,4 милиона девојчица и девојака је изгубило право на образовање, што укључује школовање даље од шестог разреда основне школе, наводи Ал Џазира.

субота, 11. јануар 2025.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње