Уједињене нације, у сарадњи са палестинским здравственим властима, почеле су да вакцинишу 640.000 деце у Појасу Газе, а Израел и Хамас су пристали на кратке паузе у оружаним дејствима како би се кампања наставила.
Светска здравствена организација (СЗО) потврдила је прошлог месеца да је једна беба делимично парализована вирусом полиомијелитиса типа 2, што је први такав случај у енклави у последњих 25 година.
Кампања је почела у недељу у областима централне Газе, а наредних дана ће се преселити и на друга подручја. Борбе ће бити паузиране најмање осам сати у три узастопна дана.
СЗО је саопштила да ће паузе вероватно морати да се продуже на четврти дан и да ће прва рунда вакцинације трајати нешто мање од две недеље.
“Ово је првих неколико сати прве фазе масовне вакцинације, једне од најкомплекснијих на свету“, рекла је Џулијет Тума, директорка комуникација УНРВА, палестинске агенције УН за избеглице.
„Ово је тест за стране у сукобу да поштују паузе како би се омогућило тимовима УНРВА и другим медицинским радницима да дођу до деце. То је трка са временом“, истакла је Тума за Ројтерс.
Израел и Хамас, који до сада нису успели да закључе споразум који би окончао рат, рекли су да ће сарађивати како би кампања успела.
Званичници СЗО кажу да најмање 90 одсто деце треба да буде вакцинисано два пута са четири недеље између доза да би кампања успела, али се она суочава са огромним изазовима у Гази, која је у великој мери уништена ратом.
"Деца су и даље изложена, она не познају границе, контролне пунктове или линије борбе. Свако дете мора бити вакцинисано у Гази и Израелу како би се сузбили ризици од ширења ове опаке болести", нагласила је Тума.
(Reuters)
Коментари