Читај ми!

Словачка подељена, напади доводе до дестабилизације демократије

У Словачкој постоји дубоки и дуготрајни конфликт између владајуће коалиције и опозиције, оценио је директор Института политичких наука у Братислави Јурај Марушјак. Напади на политичаре имају последице и доводе до дестабилизације демократије у свакој држави у којој се тако нешто догодило, сматра словачки политиколог.

Директор Института политичких наука у Братислави Јурај Марушјак у разговору за РТС објашњава шта се у Словачкој, за сада, зна о нападачу, који су могући мотиви напада и да ли у земљи може да дође до политичке нестабилности након пуцања на словачког премијера

Словачки медији преносе да је нападач ухапшен и идентификован као старији мушкарац из места близу границе са Мађарском, шта се још зна и о нападачу и о могућим мотивима?

За сада мотиви нису познати, реч је о пензионеру који има 71 годину. Индикативно је што је реч о човеку који живи далеко од места атентата, које се налази у централном делу Словачке, а нападач живи у граду Левице близу мађарске границе.

Прешао је 200 километара до места атентата. Био је књижевник, додуше, не познат. Члан је највећег Удружења књижевника Словачке, а реч је о удружењу које је наследник комунистичког савеза словачких књижевника. Овде се указује да је необично јер је реч о удружењу за које се сматра да подржава актуелну владу. Реч је свакако о маргиналном аутору, непознатом у уметничкој и интелектуалној заједници.

Да ли се искључује могућност да је мотив била међуетничка мржња?

Није објављено које је националности нападач, али међуетнички конфликти нису тема у Словачкој. Напротив, мађарска мањина и највећа мађарска странка имају добар однос са странкама садашње владајуће коалиције и током председничких избора, пре неколико недеља, председник Мађарске странке је подржао кандидата владајуће коалиције Петра Пелегринија, као кандидата и може да се каже да је Петер Пелегрини победио захваљујући подршци мађарске странке.

Вест је одјекнула у свету, стижу осуде са свих страна, највише из европских земаља, из Србије, такође. Како су грађани Словачке примили ову вест?

За грађане Словачке то је био шок, иако у Словачкој постоји дубоки и дуготрајни конфликт између владајуће коалиције и опозиције. Конфликт је ескалирао током пандемије и посебно од почетка рата у Украјини. После парламентарних избора у септембру прошле године, постоје, с једне стране, тенденције контроле медија и невладиних организација, одржавају се у словачким градовима протести, а с друге стране, део провладиних медија и аналитичара окривљује баш критичке и критички оријентисане медије за политичку одговорност.

Очекујете ли политичку нестабилност после данашњег покушаја атентата на премијера Фица?

То што се десило је преседан у Словачкој. Иако има спекулација о томе како је погинуо некадашњи лидер Прашког пролећа Александар Дупчек у 1992. години, последњи политички атентат догодио се у бившој Чехословачкој 1923. године, па тек сада. Уколико направимо паралеле са таквим догађајима у региону, то је увек довело до конфронтације и дестабилизације. Као када је реч о атентату на српског премијера Зорана Ђинђића или, још у међуратном периоду, на пољског председника Габријела Нарутовича. То је наравно имало политичке последице и довело је до дестабилизације демократије у свакој држави, где се тако нешто догодило.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње