Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема

Председник Украјине Володимир Зеленски обратио се на Светском економском форуму у Давосу тражећи континуирану међународну војну и финансијску подршку Украјини. Украјина може да победи у рату са Русијом, али Запад мора да настави да оснажује њихов отпор, поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. Амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је у Давосу да "палестинско питање" мора бити решено.

Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема

Клаус Шваб је истакао да је наш свет све више међусобно повезан, али да је парадоксално и подељен више него икада пре.

Технолошке иновације нуде безграничне могућности, али и ризике без преседана који доводе до неизвесности, страха и песимизма, терају нас на краткорочна управљања кризом науштрб дугорочних стратешких и одрживих решења, а такав приступ подрива и нашу веру у будућност, нагласио је Шваб.

Због тога нам је неопходна промена парадигме и поновна изградња поверења у будућност и свести да наша данашња дела имају далекосежне последице у свету сутрашњице, закључио је оснивач Светског економског форума.

Председник Светског економског форума Берге Бренде рекао је да је садашња ситуација у свету обележена "комплексним геополитичким поделама" и да је неопходно превазићи изазове заједничком сарадњом. Председница Швајцарске Виола Амхерд упозорила је на претње по демократски развој друштава и политичке трендове које урушавају поверење грађана и њихову веру у заједничку будућност.

Пет предлога Пекинга за јачање привредне сарадње

Кинески премијер Ли Ћанг је током данашњег обраћања на Светском економском форуму у Давосу изнео пет предлога за јачање глобалне економске сарадње и истакао да је кинеска економија и даље на путањи стабилног раста упркос светским економским изазовима.

Он је, пре свега, позвао на јачање координације макроекономске политике како би се изградила већа синергија за глобални раст, као и на јачање међународне индустријске специјализације и сарадње да би глобални индустријски ланци снабдевања били "стабилни и непроблематични".

Трећи предлог Ли Ћанга предвиђа јачање међународне размене и сарадње у науци и технологији како би се човечанство користило технолошким напретком.

Премијер Кине је позвао и на јачање сарадње на еколошким питањима како би се свет активно суочио са климатским променама широм света и истовремено, као пети предлог, на проширење сарадње између глобалног севера и југа да би се изградила "универзално корисна и инклузивна светска економија".

"Ми широм отворених руку прихватамо инвестиције свих земаља и избор кинеског тржишта није ризик, већ прилика", нагласио је Ли Ћанг и рекао да је кинеска привреда стабилна без обзира на глобалне изазове.

Годишњи састанак Светског економског форума почео је у понедељак у Давосу под слоганом "Обнова поверења" и до 19. јануара ће угостити више од сто представника држава, све главне међународне организације, хиљаду партнера Светског економског форума, као и лидере цивилног друштва, стручњаке, представнике младих, друштвене предузетнике и новинске агенције.

На форуму ће учествовати и председник Србије Александар Вучић.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње