Папа Фрања: Позивам све укључене стране да утишају оружје
Папа Фрања је позвао на прекид непријатељстава у Нагорно-Карабаху и на тражење мирних решења за добробит народа и поштовање људског достојанства.
"Јуче сам сазнао за узнемирујуће вести из Нагорно-Карабаха, где се ионако критична хуманитарна ситуација погоршала због оружаних сукоба. Позивам све укључене стране и међународну заједницу да утишају оружје и уложе све напоре да пронађу мирна решења за добробит народа и поштовање људског достојанства", рекао је папа током опште аудијенције на ватиканском Тргу Светог Петра.
Опширније
Краће
Вардањан: Скоро 100 људи убијено у Нагорно-Карабаху
Бивши шеф регионалне владе отцепљеног непризнатог Нагорно-Карабаха Рубен Вардањан тврди да је готово 100 људи убијено, а више стотина повређено у нападу азербејџанских снага.
Претходно је омбудсман Нагорно-Карабаха саопштио да је у азербејџанском нападу погинуло седам цивила, укључујући двоје деце.
Вардањан је рекао за Ројтерс да је Азербејџан покренуо "велики рат", наводећи да сви то игноришу и да ћуте и Русија и Запад.
Вардањан каже да је реч о "типичној операцији етничког чишћења".
Опширније
Краће
Руско Министарство спољних послова позива да се заустави крвопролиће
Министарство спољних послова Русије позвало је стране у сукобу у Нагорно-Карабаху да одмах да прекину крвопролиће и непријатељства и спрече нове цивилне жртве.
Руско Министарство спољних послова оцењује да је на судбину региона радикално утицало признање Нагорно-Карабаха као дела територије Азербејџана од стране званичног Јеревана у октобру 2022. и мају 2023. године на самитима под покровитељством Европске уније.
"Тиме су измењени основни услови под којима је потписана изјава лидера Русије, Азербејџана и Јерменије од 9. новембра 2020. године, као и став руског мировног контингента" саопштило је Министарство.
Из Москве кажу да је руски мировни контингент у Нагорно-Карабаху од свог размештања савесно извршавао задатке одржавања примирја и обезбеђивања контаката између азербејџанске и јерменске стране.
Истичу да су руски мировњаци координирали напоре за поправљање хуманитарне ситуације на терену и допринели покретању директног дијалога између Бакуа и Степанакерта.
Опширније
Краће
Гутерес: Забрињавајући извештаји о жртвама у Нагорно-Карабаху
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес изразио је изузетну забринутост због извештаја о жртвама у Нагорно-Карабаху и позвао да се одмах прекину непријатељства.
"Генерални секретар је изузетно забринут због употребе војне силе у региону и извештаја о жртвама, укључујући податак да жртава има међу цивилним становништвом. Генерални секретар најоштрије позива на хитан прекид борби, деескалацију и строже поштовање примирја из 2020. године", наведено је у саопштењу његове канцеларије, преноси Ројтерс.
Гутерес позива стране да уложе напор да помогну у изградњи поверења и обезбеђивању дугорочног мира у региону.
Опширније
Краће
Савет безбедности Уједињених нација сазваће седницу о Нагорно-Карабаху
Савет безбедности Уједињених нација (УН) сазваће сутра седницу на којој ће се разговарати о Нагорно-Карабаху, јавила је новинска агенција Тас позивајући се на извор у Уједињеним нацијама.
Наводно је планирано да седница почне у четвртак поподне по њујоршком времену.
Опширније
Краће
Пашињан и Макрон разговарали о деескалацији ситуације у Нагорно-Карабаху
Премијер Јерменије Никол Пашињан разговарао је телефоном са француским председником Емануелом Макроном.
"Разговарано је о ситуацији која је настала у Нагорно-Карабаху након напада Азербејџана", објавила је на Фејсбуку портпаролка премијера Назели Багдасарјан.
Пашињан и Макрон су истакли недопустивост употребе силе и потребу коришћења међународних механизама за деескалацију сукоба.
Председник Француске је обавестио јерменског премијера да ће у вези са насталом ситуацијом Француска покренути хитну седницу Савета безбедности УН, навела је портпаролка.
Опширније
Краће
Блинкен позвао Алијева да заустави војне операције
Амерички државни секретар Ентони Блинкен позвао је председника Азербејџана Илхама Алијева да прекине војне операције у Нагорно-Карабаху, саопштио је Стејт департмент.
"Државни секретар Ентони Блинкен разговарао је данас са председником Азербејџана Илхамом Алијевом како би позвао Азербејџан да одмах прекине непријатељства у Нагорно-Карабаху и деескалира ситуацију", наведено је у саопштењу.
Блинкен је нагласио да не постоји војно решење за сукоб и позвао све стране да наставе дијалог како би се решиле преостале несугласице између Бакуа и Јермена који живе у Нагорно-Карабаху.
Амерички државни секретар је разговарао и са премијером Јерменије Николом Пашињаном и изразио дубоку забринутост САД за ситуацију у Нагорно-Карабаху.
Блинкен је нагласио да Вашингтон позива Азербејџан да одмах прекине непријатељства и да се врати дијалогу.
Шеф америчке дипломатије је Пашињану рекао да САД у потпуности подржавају суверенитет, независност и територијални интегритет Јерменије.
Опширније
Краће
Дан након што је Азербејџан покренуо "антитерористичке активности" у региону Нагорно-Карабаха, број цивилних жртава, према информацијама из канцеларије регионалног омбудсмана, достигао је седам пошто су погинуле три жене, двоје деце и два мушкарца, пренела је РИА Новости.
Министарство одбране Азербејџана саопштило је да су војне акције у региону Нагорно-Карабаха успешно настављене и да су неутралисани борбени положаји, као и наоружање и војна опрема јерменских оружаних снага.
"Неутралисани су борбени положаји, војна возила, артиљеријски и ракетно-противваздушни системи, станице за електронско ратовање и друга војна средства која припадају формацијама Оружаних снага Јерменије", саопштило је Министарство одбране Азербејџана.
Из Бакуа кажу да је азербејџанска војска високопрецизним оружјем гађала само легитимне војне циљеве и одбацују наводе да азербејџанске оружане снаге гранатирају насељена подручја у Нагорно-Карабаху.
Министарство је демантовало и да Азербејџан користи дронове у нападу на циљеве у Нагорно-Карабаху и негирало да гранатира положаје руских мировних снага у тој области.
Азербејџан тражи повлачење јерменских трупа, Јереван тврди да их нема
Азербејџан је у уторак саопштио да покреће "локалне антитерористичке мере" у Нагорно-Карабаху како би повратио уставни поредак и протерао тамошње јерменске војне формације.
Власти у Бакуу захтевају предају и повлачење јерменских трупа из тог региона.
Јереван тврди да нема јерменских снага у Карабаху и да Азербејџан спроводи "агресију великих размера" са жељом да заузме најнасељеније центре Нагорно-Карабаха.
Хиљаде демонстраната окупило се у уторак у центру Јеревана захтевајући од власти да заштите Јермене у Нагорно-Карабаху. Незадовољни грађани су се сукобили са полицијом, која је користила и шок-бомбе. Укупно 34 особе су повређене.
Руске мировне снаге организовале су евакуацију цивилног становништва Нагорно-Карабаха. Русија је позвала обе стране да зауставе крвопролиће.
У Kарабаху, који је међународно признат као део Азербејџана, живи претежно јерменско становништво и он није под контролом Бакуа од деведесетих, након рата између Јерменије и Азербејџана. Азербејџан је поново заузео делове територије Нагорно-Kарабаха и око њега у рату 2020. године, окончаном примирјем које надгледају руске мировне снаге.
Коментари