Читај ми!

Почетак повлачења америчких произвођача електронике из Кине

Америчке компаније "Хјулет-Пакард", "Дел" и "Епл" почеле спровођење стратегије умањивања зависности од кинеских снабдевача, радне снаге и тржишта.

Геополитичке трзавице између САД и НР Kине и неизвесност која из ње проистиче све више утичу на конкретна економска кретања.

Медији у Источној Азији јављају да је амерички произвођач компјутера и канцеларијских електричних уређаја Хјулет-Пакард (ХП) донео одлуку да део производње и набавке делова коју врши у најмногољуднијој земљи света пребаци у оближњи Тајланд и Вијетнам, па и ближе кући, у Мексико.

"ХП" је други највећи произвођач рачунара на свету иза кинеске компаније "Леново" и прошле године својим муштеријама је испоручио чак 55 милиона компјутера.

Поседује постројење у кинеском граду Ћонгћинг, које је отворио 2008. године. Тај град на реци Јангце највећи је центар производње компјутера у Kини, будући да су у њему присутни и многи други произвођачи електронике, као што су тајвански "Асер" и "Фокскон".

"ХП", јављају медији у Источној Азији, заправо је релативно споро одреаговао на политичку ситуацију, јер су амерички "Дел" и "Епл" већ пребацили део своје производње компјутера у Вијетнам, те траже снабдеваче деловима и у Тајланду.

"Деловa" великa муштерија је америчка влада, односно, државна администрација и школе, што објашњава брзо деловање те компаније када је у питању одвајање од кинеских компанија. "Дел", који поседује три фабрике у Kини, већ ради на плану да до следеће године из својих компјутера у потпуности елиминише чипове произведене у њој, укључујући ту и фабрике које припадају странцима, те драстично умањи удео и других компоненти које се производе у тој азијској држави.

Пре почетка пандемије коронавируса, у 2019, чак 73 посто укупне производње "Дела" је отпадало на Kину, а америчка компанија је сваке године просечно улагала око 33 милијарди долара у ту земљу.

Пребацивање производње у друге државе, дакле, биће велики изазов за америчке компаније, јер се највећи део од више хиљада компоненти за њихове лаптопове и друге уређаје тренутно производи у Kини.

Оно што "ХП" и "Делу" олакшава селидбу је то што се релативно мало рачунара које произведу у Kини ту и прода – мање од десет процената. Наиме, највећи део готових производа из својих фабрика у Kини амерички произвођачи увозе у своју земљу, која као тржиште заузима између 30 и 40 посто у њиховој продаји.

Такође, америчка компанија "Епл", за чије потребе највећи део производње заправо обавља тајвански "Фокскон" у кинеским градовима Ченгду и Шангај, у сарадњи с том тајванском фирмом већ спроводи план успостављања новог ланца производње ван Kине, у којем би се "ајфони" производили у Индији, а "мекбук" лаптопови, "ајпедови" и паметни сатови у Вијетнаму.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње