уторак, 20.06.2023, 17:55 -> 20:16
Извор: Дојче веле (DW)
Зашто је инфлација коју Немци перципирају три пута већа од стварне
Према једној студији, инфлација коју перципирају потрошачи у Немачкој три пута је већа од стопе инфлације која је стварно утврђена. Због чега је то тако?
Према студији кредитног осигурања "Алијанц трејд", стопа инфлације коју перципирају људи у Немачкој у мају је била 18 одсто – дакле, скоро три пута виша од званично утврђене стопе инфлације од 6,1 одсто.
Генерално гледано, инфлација се сматра вишом од измерене инфлације, наводи се у анализи. Међутим, тренутна динамика инфлације проширила је јаз између перципиране и стварне инфлације.
"Велики јаз између перципиране и стварне инфлације постоји посебно у Немачкој", каже Јасмин Грешл из "Алијанц трејда".
У еврозони у целини, те две вредности се разликују за око девет процентних поена, а у Немачкој за око једанаест. "Тако да та разлика игра важну улогу за привреду и компаније, као и за политику каматних стопа", каже Грешл.
Свакодневне куповине обликују перцепцију
Стручњаци су истраживали и разлоге за тако велику разлику, која има утицај на састав типичне потрошачке корпе и стварног понашања потрошача.
Сходно томе, потрошачи обраћају више пажње на промене цена производа које често купују, као што су храна и пиће, гориво или други артикли из супермаркета. "Ако те цене порасту изнад просека, људи су склони да осећају да је инфлација много већа."
У мају су цене хране у Немачкој порасле за 14,9 одсто у односу на претходну годину. Цене хране су сада далеко најјачи покретачи цена, наводи Савезни завод за статистику.
Психолошки аспекти
Али, и психолошки аспекти, демографске и регионалне разлике, као и индивидуално понашање потрошача, могу да доведу до тога да потрошачи процењују повећање цена другачије од званичног мерења.
Као што примећују стручњаци "Алијанца", људи се у својој перцепцији фокусирају на посебно значајне случајеве повећања цена. Насупрот томе, стабилне или падајуће цене обично се не примећују. То ствара искривљену слику и велики несклад између перципиране и стварне инфлације.
Поред тога, стопе инфлације могу да варирају у зависности од региона, града или чак округа. Званична мерења заснивају се на националним или регионалним просецима, који можда не одражавају тачно ситуацију на терену, указују аутори.
Стопе инфлације у ЕУ се значајно разликују
Званичне стопе инфлације су се недавно значајно разликовале унутар Европског уније. У мају се тај распон наводно кретао од 2,8 одсто у Грчкој, до 21,5 у Мађарској. У суседној Аустрији инфлација је била 8,8 одсто, виша него у Немачкој (6,1%) и Швајцарској (2,2%).
"Кључни фактори инфлације су географска близина Русији и зависност од увоза енергената и хране, интервенција државе на снижавању појединачних цена и снага дотичне валуте", објашњава Грешл.
У Немачкој су активни сви фактори који утичу на стопу инфлације: велика зависност од увоза енергената из Русије изазвала је нагли раст рачуна за енергију. Савезна влада се томе супротставила кочењем цене струје и гаса. У еврозони у целини, слаб евро је повећао инфлацију, јер је поскупела роба којом се тргује у доларима, као што су нафта и гас.
Коментари