Читај ми!

Борељ: Заштита слободе изражавања - приоритет ЕУ у области људских права

Заштита слободе изражавања остаје кључни приоритет за акцију Европске уније у области људских права, саопштио је високи представник Европске уније за спољну и безбедносну политику Жозеп Борељ.

Жозеп Борељ је, уочи обележавања Светског дана слободе медија 3. маја, подсетио на Универзалну декларацију о људским правима у којој се наводи да "свако има право на слободу мишљења и изражавања; ово право укључује слободу мишљења без мешања и тражења, примања и преношења информација и идеја преко било ког медија и без обзира на границе".

Борељ је навео да се ЕУ придружује Унеску у нагласку да је данас више него икада слобода изражавања кључна за сва друга људска права и да одлучујуће доприноси "обликовању будућности права".

"Док је очување слободних, независних и плуралистичких медија од виталног значаја за отпорне и здраве демократије, слобода медија се данас доводи у питање у већини делова света. Новинари, медијски радници и сви они који јавности износе независне квалитетне информације, расветљавају тешка кршења људских права и злочине и позивају на одговорност властодршце, све више се суочавају са дискредитацијом, претњама и нападима, укључујући и дезинформације", наводи се у саопштењу високог представника ЕУ.

"На претње и све чешће нападе посебно су рањиве новинарке"

Како се истиче, на претње и све чешће нападе посебно су рањиве новинарке.

 "Оне су изложене стигматизацији, сексистичком говору мржње, троловању, сексуалном и родно заснованом насиљу, па чак и убиству", наводи се у саопштењу.

Додаје се да је чак 73 одсто новинарки током свог рада доживело онлајн претње, злостављање и узнемиравање, као и да никада оволико новинарки није било у притвору као што је то случај данас.

"Као непоколебљиви бранилац права на слободу изражавања, ЕУ осуђује све облике претњи и насиља над новинарима и подржава медијске раднике у опасности кроз локалне мисије и кроз наменске програме, као што је платформа Safe Journalists на Западном Балкану, пројекат подршке независним медијима и основним слободама у Камбоџи и програм Resilient Media у Авганистану", пише у саопштењу високог представника ЕУ.

Паралелно са тим, додаје се, ЕУ се супротставља "стратешким тужбама против учешћа јавности" (SLAPP), регулише дигиталне услуге и тржишта и предлаже Закон ЕУ о слободи медија.

Истовремено, Унија гради критичне капацитете у супротстављању дезинформацијама из иностранства и страном мешању, како би помогла грађанима у Европи да ојачају своју отпорност на дезинформације, манипулације и пропаганду.

"Одбрана и промовисање слободе штампе је универзална мисија која не познаје границе. ЕУ ће остати посвећена ангажовању са владама, медијима и цивилним друштвом, како на међународним форумима, тако и на локалном нивоу, како би преузела иницијативу и ојачала слободу штампе широм света", закључује се у саопштењу високог представника ЕУ Жозепа Бореља.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње