Читај ми!

Ноам Чомски: Русија у Украјини хуманија него што су САД биле у Ираку

Амерички интелектуалац и лингвиста Ноам Чомски, вишедеценијски критичар америчке спољне политике, каже у разговору за недељник "Њу стејтсман" да се Русија у Украјини понаша уздржано и умерено. Упоређује начин ратовања Русије са америчким током инвазије на Ирак 2003. године и истиче да би Руси могли Кијев да учине немогућим за живот, као што је био Багдад. Тврди да Украјина није слободан актер, већ зависи од онога што одреде САД. Сматра да Вашингтон провоцира Кину као што је провоцирао Русију ширењем НАТО савеза.

Чувени амерички интелектуалац, лингвиста, филозоф, писац и професор Ноам Чомски један је од најгласнијих критичара спољне политике Сједињених Америчких Држава још од Вијетнамског рата.

Његов есеј "Одговорност интелектуалаца" из 1967. године осудио је америчку интелектуалну елиту, нарочито стручњаке из области друштвених наука и вашингтонске технократе, због, како Чомски сматра, помоћи тадашњој америчкој администрацији да „опере руке“ од неприхватљивих војних подухвата и оправда злочине почињене у Вијетнаму.

Иако је, 56 година касније, сукоб у Украјини потпуно другачији од рата у Вијетнаму и Сједињене Америчке Државе не ратују на туђој територији, већ подржавају суверену земљу која се нашла на удару Русије, Чомски је једнако критичан према америчкој политици, али и Украјини, у којој је рођен његов отац, пре него што је 1913. емигрирао у САД.

У разговору за недељник Њу стејтсман, Чомски каже да САД и Уједињено Краљевство одбијају преговоре у Украјини зарад сопствених националних интереса, иако је земља већ озбиљно девастирана ратом.

"Украјина није слободан актер, она зависи од онога што САД одреде", истиче Чомски и каже да САД снабдевају Кијев оружјем само како би ослабиле Русију.

"За САД је све ово јефтино. За само делић колосалног војног буџета, у стању су да озбиљно деградирају војне снаге свог јединог правог војног противника", објашњава Чомски.

Сматра да се Русија понаша уздржано и умерено. Упоређује начин ратовања Русије у Украјини са америчким током инвазије на Ирак 2003. године, тврдећи да се уништавање инфраструктуре великих размера није догодило у Украјини.

"Несумњиво, Русија би то могла да уради, вероватно са конвенционалним оружјем. Могла би да учини Кијев немогућим за живот, као што је био Багдад, могла би да пређе у напад на линије снабдевања у западној Украјини", истиче Чомски.

"Када САД и Британија крену у рат, хватају право за гушу"

На питање да ли имплицира да се Русија у Украјини бори хуманије него САД у Ираку, Чомски каже да је то сасвим очигледно.

Истиче да су делегације Уједињених нација морале да буду повучене када је почела инвазија на Ирак јер је напад био тако озбиљан и екстреман.

"То је амерички и британски стил ратовања. Погледајте жртве. Све што знам су званичне бројке, а званични подаци Уједињених нација кажу да има око 8.000 цивилних жртава у Украјини. Колико је цивилних жртава било када су САД и Британија напале Ирак?", пита Чомски.

Наглашава да је доказ уздржаности Русије и број страних званичника који су отпутовали у Кијев од избијања рата.

"Када су САД и Британија разарале Багдад, да ли је било који страни лидер ишао у посету? Не, јер када САД и Британија крену у рат, хватају право за гушу. Они уништавају све - комуникације, транспорт, енергетику, све што чини да друштво функционише", набраја Чомски.

"Украјина никада неће бити чланица НАТО савеза"

Упитан како би могло да изгледа потенцијално решење рата у Украјини, Чомски каже да, пре свега, Украјина никада неће бити чланица НАТО савеза.

"То је црвена линија на којој је инсистирао сваки руски лидер, од бившег руског председника Бориса Јељцина до бившег совјетског лидера Михаила Горбачова. Украјина добија статус Аустрије током Хладног рата или Мексика данас. Мексико не може да се придружи војном савезу непријатељском према САД. Не постоји уговор о томе, али је савршено очигледно", објашњава Чомски.

Коментарисао је и жељу Шведске и Финске да постану чланице НАТО савеза. Иако су обе земље експлицитно навеле инвазију на Украјину као разлог захтева за придруживање, Чомски каже да тврдње да би Русија могла да угрози било коју земљу представљају западну пропаганду.

Истиче да зато улазак Шведске и Финске у НАТО нема никакве везе са страхом од руског напада, већ да придруживање војном савезу даје војној индустрији обе нордијске земље нове могућности великог тржишта и омогућава им приступ модерној опреми.

Као што је Вашингтон провоцирао Русију, тако отворено провоцира и Кину

Критике на рачун америчке спољне политике нису се завршиле само на Украјини. Као што је Вашингтон провоцирао Русију ширењем НАТО савеза, тако отворено провоцира и Кину због Тајвана, тврди Чомски.

"САД покушавају да опколе Кину прстеном стражарских држава наоружаних напредним прецизним оружјем усмереним ка Кини", критикује Чомски америчку одбрамбену сарадњу са земљама као што су Јапан, Јужна Кореја и Аустралија.

"Која је претња од Кине у овом тренутку? Претња долази из САД уз, наравно, Британију. Велика Британија је у овом тренутку само лакеј. То више није независна држава", сматра Чомски.

Иако каже да Кина "није лепа земља" и да крши међународно право у Јужном кинеском мору, Чомски истиче да прича о рату због Тајвана долази само са Запада.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње