Читај ми!

Америчке нуклеарне бомбе поново у Јужној Кореји

Јужнокорејски председник Јун током посете Вашингтону и званично издејствовао дозволу да његова земља учествује у одлучивању о распореду и употреби америчког нуклеарног оружја.

У овој години је за народ Јужне Kореје важна годишњица, јер је тачно пре седам деценија завршен изузетно крвави Kорејски рат, у којем је, сматра се, погинуло најмање два и по, а могуће и преко четири милиона људи.

У том жестоком рату учествовали су војници регрутовани широм света. Поред неколико стотина хиљада америчких војника на страни капиталистичког Југа, под заставом Уједињених нација, у већем броју су се борили и Британци, Аустралијанци, Турци и Тајланђани, а на страни комунистичког Севера, поред више од два милиона Kинеза, у циљу политичке и идеолошке превласти на Kорејском полуострву деловало је и неколико десетина хиљада совјетских пилота, инструктора и других војника.

Зато је сусрет председника Јужне Kореје и Сједињених Држава у овој години био очекиван и, вероватно, неминован. До њега је дошло управо ове недеље и то у Вашингтону, где се лидер Републике Kореје Јун Сук Јол састао са својим колегом Џозефом Бајденом и обратио америчком Kонгресу.

Та шестодневна посета јужнокорејског председника САД остаће упамћена као историјска, јер је Сеул добио њему преко потребно обећање да ће бити укључен у процес одлучивања о стационирању и употреби америчког нуклеарног оружја инсталираног на подморницама и бомбардерима у саставу морнарице и ваздухопловства САД.

Суштинско питање

Ово је од виталног значаја за Јужну Kореју јер је идеолошки и политички такмац са Севера у протекле две деценије далеко одмакао у развоју нуклеарних бомби, ракета и лансера за њихову оперативну употребу. Пјонгјанг је прву нуклеарну пробу извршио још 2006. године и последњих година је развио и интерконтиненталне пројектиле, те своје ракете способне да носе нуклеарне бојеве главе прилагодио не само за лансирање са камиона и возова, већ и подморница, што их чини тешким за праћење и уништавање. То је велика безбедносна претња за Југ, који се упркос супериорном ваздухопловству, поседовању конвенционалних балистичких пројектила и информативнообавештајној и физичкој војној подршци који ужива од америчке војске у свим видовима није осећао сигурно, те је стога желео да сам дође у посед нуклеарног оружја или бар добије право да утиче на то како ће америчке нуклеарне бомбе у региону бити распоређене и употребљене (РТС :: Свет :: Да ли ће Јужна Kореја посегнути за нуклеарним оружјем).

Јужнокорејски председник Јун Сок Јул сад је у Вашингтону добио уверевања да ће америчке подморнице наоружане нуклеарним ракетама поново посећивати јужнокорејске луке, како су то чиниле за време Хладног рата. Он је такође добио и обећање да ће бити формиран заједнички штаб у којем ће официри обе војске одлучивати о покретима америчких нуклеарних снага у територијалним водама и ваздужном простору Јужне Kореје, као и да ће бити успостављен механизам директне комуникације између два председника посвећен одлучивању о употреби нуклеарног оружја.

Председник Бајден свом госту с Далеког истока је даривао и реченицу у којој је јасно ставио до знања да ће сваки нуклеарни напад на САД или неког њеног савезника значити крај режима који га је предузео.

С обзиром да је добио гаранције да ће амерички нуклеарни кишобран над његовом земљом заиста функционисати и да ће у том америчком нуклеарном одвраћању северног суседа и његова влада имати реч, јужнокорејски председник је заузврат, јављају медији у САД, изјавио да његова земља неће настојати да произведе сопствено нуклеарно оружје.

Велика привилегија није идеална

Овде је, дакле, реч о даљем продубљивању ионако врло блиске војне сарадње САД и Републике Kореје, која траје више од седамдесет година. У Јужној Kореји се сада налази око 28 и по хиљада америчких војника, а на врхунцу Kорејског рата 1953. било их је чак око 326.000.

Такође, може се сматрати и да је реч о једној врсти компромиса, јер мада је Сеул добио ретку привилегију да учествује у одлучивању у вези размештања и употребе америчког нуклеарног оружја, он неће моћи да произведе сопствено нуклеарно оружје, што би за њега било идеално и за шта несумњиво има све потребне технолошке и људске капацитете.

Наиме, нуклеарни Југ не би одговарао Сједињеним Државама јер би био независнији од њих у војно-безбедносном, а онда и политичком погледу. Није незамисливо да би у неком наредном таласу национализма у Републици Kореји, какав је рецимо био видан за време владе бившег председника Ро Му-хјуна, њени грађани онда тражили да се амерички војници сасвим или у значајном броју повуку из њихове земље (како се и десило крајем прошлог и почетком овог века када је Јужну Kореју напустило њих око 12.000). 

Ако би се Јужна Kореја опремила нуклеарним оружјем врло је вероватно да би и суседни Јапан, у потпуности окружен нуклеарним силама, такође тражио исту привилегију за себе, што би додатно умањило стратешки значај америчке војске у региону Источне Азије.

Штавише, ако би се Јужна Kореја наоружала нуклеарним оружјем, у случају уједињења са Севером некада у будућности за САД би било тешко да тражи денуклеаризацију као услов за одобравање тог уједињења, јер владу у Сеулу деценијама хвали као ентитет који с Вашингтоном дели вредности демократије и људских права и слобода. Односно, аргумент да аутократски режим не треба да има нуклеарну бомбу јер је нестабилан појединац, диктатор, може искористити за ужасна злодела не би тада важио и нова моћна нуклеарна сила са великом популацијом, високо развијеном технологијом и снажном економијом би била рођена.

Отуд, мада сада јужнокорејски политичари и грађани могу да нешто мирније спавају, сигурно је да и даље осећају да немају своју судбину у сопственим рукама.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње