четвртак, 20.04.2023, 11:29 -> 16:54
Извор: Guardian
Гардијан: Лично богатство краља Чарлса процењено на две милијарде евра, од коња до Монеа
Богатство краља Чарлса Трећег које је, према подацима до којих је дошао Гардијан, процењено на 1,8 милијарди фунти (две милијарде евра), укључује аутомобиле, накит, имовину, инвестиције, коње, ретке поштанске маркице, уметничка дела.
Краљ Чарлс Трећи је наследио имовину која је повећала његово богатство на скоро две милијарде фунти, према истраживању и анализи Гардијана. Иначе, краљевска породица је ослобођена од плаћања пореза на наследство.
Монархово лично богатство је у великој мери скривено од јавности и немогуће је знати потпуну вредност његове имовине.
Међутим, Гардијан је спровео прву свеобухватну ревизију краљеве имовине, драгуља опточених дијамантима, до слика Монеа и Далија, ролс-ројса, тркачких коња и ретких маркица.
У саопштењу краљевог портпарола, поводом писања Гардијана, наводи се да су, иако не коментаришу приватне финансије, ти бројеви "веома креативна мешавина спекулација, претпоставки и нетачности".
Бакингемска палата је одбила да понуди алтернативне податке, будући да води политику према којој ти подаци треба да остану "приватни, као што то чине за било коју другу особу".
Истраживање краљеве имовине, међутим, открива колико се она разликује од имовине било ког другог појединца.
Од званичних државних поклона који су подведени у приватну својину, до огромних наследних имања која исплаћују десетине милиона сваке године, велики део краљевог приватног богатства потиче од његове породице и јавних улога које имају као чланови краљевске породице.
Да би каталогизирао краљеве фондове, тим новинара Гардијана радио је са 12 стручњака који имају искуства у процењивању земљишта, имовине, возила, уметности и накита. За више "непрозирне имовине", као што су краљева улагања у акције и саме акције, Гардијан се ослањао на, како наводе, најбоље доступне трагове да био направили информисане процене.
Флота ролс-ројсова
Тешкоће у раздвајању јавног од приватног богатства илуструје флота ролс-ројсова, бентлија и јагуара Виндзора. Гардијан је идентификовао 23 возила у Ројал Мевс у Бакингемској палати и Сандрингему, краљевом приватном имању у Норфолку.
Неки краљевски аутомобили су у приватном власништву или су их произвођачи позајмили Виндзорима. Друге држи суверен "у корист круне", што значи да нису приватно власништво, већ их држи монарх у име нације.
Ствари додатно компликује то што се возила означена као "државни аутомобили" понекад користе приватно, као на пример када је принцеза Еугенија, која никада није била члан краљевске породице, стигла на своје венчање у "државном" ролс-ројс фантом VI из 1977. вредном 1,3 милиона фунти.
Палата је одбила поновљене позиве да објасни које аутомобиле Чарлс држи за добробит нације, а која су у приватном власништву.
Конзервативна калкулација, заснована на проценама стручњака, оних аутомобила за које се са сигурношћу може претпоставити да су приватни, сугерише да вреде 6,3 милиона фунти.
Приватна својина вредна 330 милиона фунти
Краљ Чарлс има бројне палате, дворце и резиденције у којима може уживати, али већина њих технички није његова. Бакингемска палата и Кенсингтонска палата су, на пример, у власништву суверена са десне стране круне.
Међутим, Чарлс је од своје мајке наследио два сеоска имања која су међу његовом највреднијом имовином. Први је Балморал, који је купио супруг краљице Викторије Алберт 1852. Служио је као породично уточиште Виндзора више од 150 година – породица је била ту након изненадне смрти Дајане, принцезе од Велса 1997. године, а то је било и место где је краљица умрла, после кратке болести, у септембру прошле године.
Имање обухвата не само замак Балморал, већ и 21.725 хектара земље, укључујући оближње станиште тетреба. Имајући у виду потенцијал за шумарство, пољопривреду, одстрел тетреба, лов на јелене и производњу обновљиве енергије, имање је, уз помоћ стручњака, процењено на 80 милиона фунти.
Још вредније је пространо имање Сандрингем у Норфолку, које је Викторија купила 1862. за свог сина. У то време описиван као "веома ружан" и окружен са "6.000 хектара песка", деценијама је црпео новац. То се променило када је краљев отац, принц Филип, кренуо у немилосрдно смањење трошкова.
Поред самог имања, које туристи могу да посете за 23 фунте, Сандрингем има стотине некретнина за изнајмљивање, 6.400 хектара пољопривредног земљишта и комерцијалне закупе.
Уз помоћ стручњака, Сандрингем је конзервативно процењен на 250 милиона фунти, чиме је укупан износ за шкотску и енглеску земљу и имовину процењен на 330 милиона фунти.
Чарлс неће платити порез на наследство за Балморал или Сандрингем због преференцијалног споразума који је његова мајка постигла 1993. са конзервативном владом тадашњег премијера Џона Мејџора.
Према договору, краљица је пристала да "добровољно" плати порез на свој приватни приход. Али Мејџор је дозволио изузеће од плаћања пореза на наследство, подстичући Виндзоре да све своје богатство преусмеравају кроз линију наследства.
То је увелико обогатило краља, иако на значајну штету његове браће и сестара, принцезе Ане, принца Едварда и принца Ендруа, који је наводно "у очају" што није добио оно што верује да му дугује, наводи Гардијан.
Чији су поклони дати члановима краљевске породице?
Међу имовином коју је покојна краљица оставила свом најстаријем сину, вероватно да би избегла порез, били су и њени коњи, пише британски лист.
Као ентузијастична власница и одгајивач тркачких коња, краљица је уложила неописиву количину времена, труда и личног богатства у тежњи да узгаја "коње брже од коња других људи".
Краљевска ергела тако сада броји око 70 расних коња у различитим фазама тркачке и узгојне каријере, од којих се неки чувају у Краљевској ергели у Сандрингему. Њихова укупна процењена вредност је најмање 27 милиона фунти.
Од смрти своје мајке, краљ Чарлс је зарадио 2,3 милиона фунти од продаје коња на аукцији, укључујући неке које су краљици поклонили емир Дубаија и Ага Кан. Палата је навела да их сматра "личним", а не званичним поклонима.
Најбоља филателистичка колекција
Краљевска филателистичка колекција сматра се најбољом колекцијом маркица на свету и садржи стотине хиљада марака, од којих је неке узео Чарлсов прадеда, Џорџ Пети, из Британске поште и колонија.
Екстремно ограничен приступ који јавност има колекцији доприноси сложености покушаја да се она вреднује. Али консензус између четири стручњака које смо консултовали био је да вреди најмање 100 милиона фунти.
Политика Палате што се тиче поклона прави разлику између "званичних поклона", који су углавном они примљени током формалних дужности и функција, и "личних поклона". Династији Виндзор забрањено је да третира званичне поклоне као своју приватну својину.
У политици Палате се додаје: "У свим случајевима, а посебно на службеним путовањима у иностранство, организације и појединце треба обесхрабрити да нуде екстравагантне поклоне, односно поклоне високе новчане вредности."
Међутим, није јасно шта би требало учинити са службеним поклонима примљеним пре него што су правила уведена 1995. године.
Поред коња и маркица, ту спадају и бројна скупоцена уметничка дела која је породица добила на иностраним путовањима која су се од тада појавила у њиховим приватним колекцијама. Међу њима су комади Марка Шагала и Салвадора Далија који су поклоњени принцу Филипу.
И Филип и краљева бака, краљица мајка, били су страствени колекционари уметничких дела и куповали су многе комаде по повољним ценама који би, ако би се продали данас, достигли вишеструку цену од оригиналне.
Међу њима је и Монеово дело које је краљица мајка купила у Паризу убрзо после Другог светског рата, када су цене биле ниске, за 2.000 фунти. Процењивач уметности проценио је да би сада могла да вреди 20 милиона фунти.
Гардијан је затражио помоћ три проценитеља уметности како би проценили 60 најзначајнијих дела на листи од скоро 400 комада који су били изложени у "приватним" или "личним" краљевским колекцијама. Укупна вредност је била 24 милиона фунти.
Приватни драгуљи
Краљица Марија, бака Елизабете Друге, била је опчињена накитом и стекла је највећи део онога што сада чини приватну колекцију краљевске породице.
Неколико најпознатијих предмета је 1989. године проценио стручњак за накит Лоренс Крашес за књигу новинара Ендруа Мортона. Гардијан је обезбедио процену неколико додатних комада.
Међутим, ниједна од тих процена не обухвата било какву маржу коју би драгуљи који су претходно били у власништву или носили Виндзори неизбежно привукли. Мортон је спекулисао да би премија десетоструко умножила њихову вредност.
Године 2006. аукција накита који је припадао принцези Маргарет довела је до тога да су предмети у просеку добили 18 пута више од њихове горње процене. Део прихода морао је да буде преусмерен у добротворне сврхе након што се испоставило да су неки од предмета службени поклони.
Аукција је открила колико би неки купци платили за огрлице и брошеве које су некада носили или били у власништву Виндзора.
Гардијан се за свој текст одлучио за конзервативније процене, према којој 54 драгуља у приватном власништву вреде 533 милиона фунти.
Ниједан аспект богатства породице Виндзор није тајнији од њених акција и инвестиција, што онемогућава поуздану процену имовине. Један саветник који је специјализован за вођење финансијских послова супербогатих рекао је да очекује да породица са финансијама Виндзора улаже 50 одсто свог прихода.
Високи годишњи приходи убиру се и из војводства Ланкастер – око 20 милиона фунти. Створено краљевском повељом пре више стотина година, имање је вековима било предмет жестоке дебате о томе да ли профит треба да буде уплаћен у трезор.
Војводство функционише као приватно власништво монарха: у пет година које су претходиле њеној смрти, платило је покојној краљици 109 милиона фунти. На његовим рачунима је пријављена имовина од 653 милиона фунти, чиме је Чарлсово богатство достигло 1,8 милијарди фунти.
Коментари