Читај ми!

Иран, време освете

Ирански верски лидер Али Хамнеи најавио освету за убиства команданта Револуционарне гарде, генерала Касема Сулејманија и неколицине нуклеарних физичара. Ријад упозорава да Иранци спремају напад на Саудијску Арабију. Борбени авиони Ф-22 патролирају изнад Арабијског полуострва.

Иран, време освете Иран, време освете

Салва балистичких пројектила, која се пре две године сручила на неколико америчких база у Ираку, како ствари стоје, није била крај освете Техерана за убиство најутицајнијег војника на Блиском истоку, команданта Револуционарне гарде, Касема Сулејманија.

"Стали сте на страну убица наших нуклеарних физичара, заробили сте милијарде долара вредну иранску имовину у САД и другим државама и тиме онемогућили Иран да реши масу проблема", рекао је ајатолах Али Хамнеи студентима у Техерану.

Нисмо и нећемо заборавити ове догађаје, остајемо чврсто при ономе што смо рекли после убиства Солејманија и деловаћемо када за то буде време, рекао је ирански верски лидер, преноси агенција Фарс.

Генерал Касем Солејмани убијен је у нападу дронова на конвој возила код аеродрома у Багдаду пре две године. Наредбу за напад потписао је тадашњи председник САД, Доналд Трамп, а ова акција додатно је погоршала ионако лоше односе између Вашингтона и Техерана.

Оштра реторика иранског верског лидра подударила се са упозорењем Саудијске Арабије, чије су обавештајне службе оцениле да Техеран планира нападе на саудијска енергетска постројења, после чега је Вашингтон властима у Ријаду на располагање ставио борбене авионе Ф-22 и Ф-16, који се већ налазе у тој земљи.

Иран спрема напад на Саудијску Арабију? 

Саудијци, међутим, нису објавили додатне инфрамације у вези наводног плана власти у Техерану, али су односи две државе већ годинама на ивици кључања, због низа фактора, укључујући однос Ријада према шиитима, те подршку Ирана разним групама на Блиском истоку.

"Забринути смо због ове претње и у сталном смо контакту са Саудијцима преко војних, обавевештајних и дипломатских канала", рекао је портпарол Стејт департмента, Нед Прајс.

Нове тензије на релацији Техеран-Ријад производ су и оптужби иранских власти да Саудијска Арабија здушно подржава антивладине демонстрације у Ирану, које су избиле после убиства Махсе Амини. За шест недеља страдало је око 300 демонстраната, док их је неколико хиљада ухапшено.

Техеран, суштински, сматра да Ријад стоји иза учесталих напада припаднике Исламске државе на граници са Ираком, док Саудијци Иранцима на терет стављају подршку режиму Башира ел Асада у Сирији и Хезболаху у Либану. Најнижу тачку у односима две државе представљало је погубљење шиитског верског лидера Нима Бакира ел Нимра, којег су Саудијци осудили на смрт због подстрекавања побуне.

Додатни проблем представља наводна умешаност Ирана у рат у Украјини, пошто власти у Американци оптужују Техеран да Русији испоручује борбене дронове, те заобилазним путем покушава да развије нуклеарно наоружање.

Убиства нуклеарних физичара 

Хамнеијева порука, такође, последица је серије убистава иранских нуклеарних физичара укључених у развој атомског програма за који Техеран тврди да је намењен искључиво за цивилну употребу. Израел, уз САД, има озбиљне резерве око таквих тврдњи Техерана, па је Тел Авив у претходних неколико година извео низ напада на циљеве који су повезани са иранским нуклеарним програмом.

Од 2007. године у акцијама које се углавном приписују Мосаду, убијено је десетак иранских научника. Последње овакво убиство догодило се средином маја, када је у војном комплексу Парчин код Техерана експлодирао самоубилачки дрон и том приликом "убио младог научника и ранио још једну особу".

"Страним агентима" на терет се ставља убиство два официра Револуционарне гарде у провинцији Систан и Балучистан. Пуковника Мехдија Молашанија и још једног официра убили су непознати нападачи, после чега су иранске власти похапсиле десетак наводних агената Мосада.

Мотиви овог напада још нису сасвим расветљени, пошто су сумња да су убијени официри Револуционарне гарде били део наводног канала којим се ирански дронови пребацују у Русију, али и налогодавци у обрачуну власти у Техерану са демонстрантима.

У серији догађаја који су уследили, израелски авиони Ф-35 успели су да неопажено уђу у ирански ваздушни простор током вежбе у којој су учествовали дронови и најмање један танкер КЦ-48, јавили су у августу израелски медији позивајући се на извештај лондонског Елафа, саудијске медијске куће из Лондона.

Иранци нису ни потврдили ни демантовали тај извештај, али су готово истовремено почели велике маневре беспилотних летелица, током којих је за 48 часова испробано више од 150 дронова.

Истовремено са наводним упадом израелских авиона у ирански ваздушни простор, Тел Авив је у Црвеном мору увежбавао нападе на циљеве у Ирану и нападе на бродове те државе. Током тих вежби, израелске подморнице пратиле су ирански бродове "Бехшад", "Јамаран" и носач хеликоптера "Хингам". "Бехшад" је регистрован као теретно пловило, али низ обавештајних агенција, укључујући и Мосад тврде да је реч о шпијунском броду.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње