понедељак, 24.10.2022, 19:25 -> 19:31
Извор: РТС
Аутор: Сања Лучић, дописница РТС-а из Италијe
Лекари у Италији беже из хитне службе – раде дупле смене и по 65 сати недељно
Претешке смене, дуго радно време – само су неки од разлога што у Италији све више лекара напушта посао у хитној помоћи, а за младе та врста специјализације није више атрактивна.
У Италији седам лекара дневно напушта посао у болницама, а највећи број њих је запослено у хитној помоћи.
Лоша организација, немогући услови рада, претешке смене и мала плата разлози су због којих лекари данас напуштају посао за који су се специјализовали, јер је некада лекар у хитној служби било атрактивно занимање због брзог ритма, адреналина и могућности да се што више научи. Данас то више није тако и све већи број лекара тражи да ради на другим одељењима.
"Имамо двоструки проблем. Са једне стране 50 одсто радних места у хитној помоћи остаје празно, јер млади више не желе ту да раде, а са друге стране, запослени све чешће напуштају то радно место. У тим условима, тешко је наћи лекара хитне помоћи", каже Пјероно Ди Силверио, генерални секретар Националног синдиката лекара Италије.
Педијатар докторка Анђела Мауро каже да од када не ради више у хитној помоћи, где је била четири године, њен квалитет живота и рада се потпуно променио. "Нисам више под стресом и задовољнија сам. Сада имам времена да се посветим пацијенту и да нађем начина да га што боље лечим, а то је највеће задовољство за лекара", додаје она.
Лекари из хитне помоћи траже да буду премештени на друга одељења, у други град, па чак и у иностранство, док је 40 одсто места на тој специјализацији за ову школску годину остало празно.
И мада у Италији постоји систем у коме се пацијенти деле на врло тешке случајеве – црвени код, теже случајеве – жути, лакше случајеве – зелени, те пацијенте који су могли бити прегледани и код лекара опште праксе и спадају у бели код, у последње време Италијани одлазе у хитну помоћ за сваки проблем чекајући у ходницима и по више од 12 сати, а некада и читав дан.
"Хитна помоћ треба да се бави хитним случајевима, пацијентима који су у тешком стању, за које не може да се побрине лекар опште праксе. Међутим, то није увек тако и због тога су лекари хитне помоћи незадовољни. Раде дупле смене и немају слободног времена, не могу да се посвете породици, деци, пријатељима, јер нон-стоп раде. Радно време би требало да буде 38 сати недељно, али ми радимо најмање 65 сати недељно", поручује Силверио.
У италијанској хитној помоћи фали 4.200 лекара због дугогодишњег дефицита специјализаната. Само у овој години је 600 лекара напустило своје радно место, скоро 100 лекара месечно тако да постаје немогуће гарантовати пацијентима адекватну помоћ, а бележи се и пораст, у односу на прошлу годину, Италијана који су ове године затражили помоћ у хитној служби за 20 одсто, те запослени у здравству кажу да је ово најгоре лето за хитну службу икада.
Многи региони покушавају да повећају цену прековременог рада лекара хитне службе на 100 евра бруто на сат радећи и на томе да се базична плата повећа иначе ће италијанска хитна служба остати без лекара, а пацијенти без лекарске помоћи.
Коментари