недеља, 11.09.2022, 18:07 -> 18:53
Извор: Танјуг, РТС
Бајден: Нећемо никад заборавити 11. септембар, нећемо никад одустати
Председник САД Џозеф Бајден положио је венац код Пентагона, на обележавању 21. годишњице терористичких напада на Њујорк и Вашингтон. На годишњој комеморацији, у говору одао је пошту "изванредним Американцима" који су дали живот у једном од најцрњих дана за америчку нацију.
Нећемо никада заборавити, нећемо никада одустати, изјавио је Бајден на комеморативној свечаности у Пентагону, на месту где је авион који су отели терористи ударио у зграду.
"Наша обавезаност на то да спречимо неки нови напад на САД нема краја", рекао је амерички председник, преноси АП.
Двадесет једну годину после терористичких напада у којима су исламски терористи Ал Каиде отели четири путничка авиона, Бајден је истакао да, иако су САД напустиле Авганистан, његова администрација наставља да трага за одговорнима за напад 11. септембра.
Председнику САД су се на годишњој комеморацији придружили и чланови породица људи који су изгубили живот у терористичком нападу код Пентагона, као и руководство Министарства одбране.
"Имамо према вама невероватан, невероватан дуг", нагласио је Бајден.
Прва дама Џил Бајден говориће на Националном меморијалном обележју "лета 93" у Шенксвилу у Пенсилванији.
Потпредседница Камала Харис и њен супруг присуствоваће у Њујорку церемонији комеморације у Националном меморијалном центру 11. септембар.
"Један од најтрауматичнијих догађаја века"
Два отета авиона су пре 21 годину ударила у куле "близнакиње" Светског трговинског центра у Њујорку, као и у комплекс Пентагон у Вашингтону.
Овај напад остаје један од најтрауматичнијих догађаја века, не само за Америку већ и за остатак света, пренео је Би-Би-Си.
Директна последица терористичког напада 11. септембра 2001. године била је одлука Беле куће на челу са Џорџом Бушом Млађим, да објави рат тероризму у свету, што је несумњиво суштински одредило тенденције у међународним односима првих деценија 21. века
Жртве терористичког напада су страдале након што су два отета авиона ударила у куле "близнакиње", које су се потом срушиле, као и приликом удара трећег авиона на комплекс Пентагон у Вашингтону, и пада авиона у Пенсилванији.
Живот је изгубило око 3.000 људи. Из кула "близнакиња" у Њујорку свега 20 људи успело је да напусти зграде пре него што су се урушиле. Међу жртвама 11. септембра била су и 372 странца, укључујући и једног држављанина Србије.
Велике жртве су претрпели и припадници њујоршких градских служби, пре свих ватрогасци. Чак 343 ватрогасца су погинула приликом пада кула "близнакиња".
Деветнаест припадника Ал Каиде започело је напад отимањем четири путничка авиона који су узлетели са аеродрома у Бостону, Њујорку и Вашингтону.
Отмичари су упали у кабине авиона и, служећи се ножевима за хартију као оружјем, преузели контролу над летелицама.
Убрзо затим и други авион компаније "Јунајтед" ударио је у јужну кулу. Трећа отета летелица ударила је средиште Пентагона у Вашингтону, док се четврта срушила током борбе путника са терористима, како гласи званична верзија.
Касније су одговарајуће службе САД оцениле да је "мозак" напада који су се догодили био Калид Шеик Мухамед.
Командоси америчке војске извели су у пролеће 2011. године препад на једно имање у Пакистану где се крио Осама бин Ладен, оптужен да је одговоран за терористичке нападе на САД и ликвидирале га, о чему је тадашњи амерички председник Барак Обама известио нацију и цео свет.
Судија војног суда у америчкој војној бази у заливу Гвантанамо на Куби, јануара 2013. године одбио је захтев да се суђење петорици оптужених за нападе на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. јавно преноси путем телевизије.
На месту на којем су се налазиле куле СТЦ у Њујорку подигнуто је спомен-обележје жртвама, а сазидан је и нови Светски трговински центар.
Коментари