Читај ми!

Порески скандал у Јапану – профит 46 милијарди долара, порез нула

Компанија која је остварила највећи годишњи профит у историји јапанске економије за то држави није уплатила ни један једини јен пореза.

Јапански гигант електронске и телекомуникационе индустрије "Софтбанк", на чијем челу се налази један од три најбогатија човека у земљи оснивач и генерални директор Масајоши Сон, држави на име пореза пуних једанаест година није уплатио ниједан јен пореза, извештава угледни економски часопис Никеи.

Штавише, у једној од тих година, фискалној 2020. "Софтбанк" је остварио највећи профит за једног привредног субјекта у историји јапанске економије, у износу од чак пет билиона јена (46 милијарди америчких долара).

Пореске уплате те компаније која је у далекоисточној царевини и власник шампионског бејзбол тима а у САД већински власник телефонског оператoра "Спринт" до сада су биле непознате јавности.

Јапански медији јављају да је конгломерат последњих година под лупом пореских власти, чији су чиновници путовали и у иностранство како би обавили инспекцију његовог пословања, али да нису пронађене неправилности.

То значи да је компанија деловала у складу са законом, вешто користећи рупе у њему, због чега се већ извесно време од Владе тражи да парламенту предложи реформу пореског система који би спречио парадокс у којем сваки појединац, радник предузећа, годишње плати хиљаде долара пореза, док привредни субјекти који зарађују десетине милијарди пролазе без иједног јена државног намета.

Сматра се да је тајна у томе што "Софтбанк" пореским властима, с једне стране, традиционално пријављује велике губитке, неке реалне а многе само формалне и генерисане свесним трансакцијама усмереним да искористе слабости у законском оквиру, а са друге стране ужива олакшице које се односе на приход стечен на дивиденде исплаћене на власнички удео у страним предузећима, одакле долази велики део његових прихода.

Осрамоћени бизнис иноватор

Новинарско откриће о пореским (не)обавезама "Софтбанка" баца другачије светло на ту компанију, која је у Јапану до сада важила за једну врсту идеалне капиталистичке бајке – мегакорпорација која се купа у новцу и има моћ да осетно мења друштво, а која је почела као скромни приватни бизнис једног јединог човека у његовом сопственом дому. Јер, "Софтбанк", који је у првој години овог века постао друга највреднија компанија у Земљи излазећег сунца те и сада вреди више десетина милијарди долара, основан је у граду Фукуока на острву Кјушу 1981. године као мали лични бизнис Масајоши Сона, који је тада био у раним двадесетим, и који се састојао у продаји компјутера склопљених од набављених делова.

Компанија је нарочито постала позната у Јапану када је преузела домаћи огранак америчке интернет компаније "Јаху" и откупила локални бејзбол тим у Фукуоки, који је својом економског снагом касније учинила вишеструким узастопним шампионом и доминантним клубом у том у Јапану деценијама најпопуларнијем спорту.

Пробивши се из компјутерског у телекомуникациони сектор, "Софтбанк" је у Јапану стекао огромне приходе када је први увео у продају паметне телефоне америчке компаније "Епл" и тако дубоко трансформисао ту индустрију у којој су до тада скоро сто посто тржишта држали домаћи произвођачи традиционалних телефона као што су "Сони", "Панасоник" и "Шарп".

"Софтбанк" је познат и по томе што је на скромној инвестицији од двадесет милиона долара у кинеску интернет компанију "Али Баба" седам година касније након куповине тих деоница њиховом продајом зарадио невероватних десет милијарди долара.

Тај конгломерат чије је седиште данас у Токију је у 2017. години оформио фонд за инвестиције у старт апове, тежак чак 100 милијарди долара, те поседује деонице мноштва компанија из области електронске трговине, производње чипова и телекомуникација, међу којима је и британска фабрика полупроводника "АРМ". Његов оснивач и већински власник Масајоши Сон је фигура која се због своје храбрости и визионарског улагања у информационе технологије у Јапану пореди са Стивом Џобсом.

Међутим, у Јапану крупне компаније традиционално, из културолошких и моралних разлога, не настоје да искористе сваку законску повољност да би у потпуности умакле опорезивању, па ће чињенице које је о "Софтбанку" домаћој и светској јавности открио економски дневник Никеи сигурно бацити велику сенку на углед компаније и њеног оснивача, јапанског бизнисмена корејског порекла.

Оне ће вероватно и убрзати измене пореског система, поготово што је јапанској држави, у којој јавни дуг у односу на бруто друштвени производ износи невероватних 263 посто, у виталном интересу да повећа приходе од пореза, нарочито у контексту повећане потрошње и задуживања ради давања субвенција привреди и становништву због губитака које су претрпели услед епидемије новог коронавируса и поскупљења струје и енергената проузрокованог кризом у Украјини.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње