Читај ми!

Swedengate – како је Шведска преко ноћи постала негативац на друштвеним мрежама

Интересантни шведски обичаји који зачуђују већину становништва југа и истока Европе на друштвеним мрежама довели су до дискусије која је отишла толико далеко да су поједини корисници Твитера назвали Шведску главним профитером колонијалног доба. Како је на Твитеру дошло до феномена "Swedengate" и колико би то могло да науди међународном имиџу који Шведска гради годинама?

"Ладно, али стандард" – реченица је која многе асоцира на Шведску и друге нордијске земље. Међутим, једна објава на Редиту у којој су корисници упитани "Која је најчуднија ствар коју сте морали да урадите у туђој кући због њихове културе или религије?" променила је мишљење многих корисника Твитера о Шведској.

Велику пажњу привукао је одговор једног корисника који је препричао догађај из куће свог пријатеља Швеђанина.

"Док смо се играли у његовој соби, његова мама је јавила да је вечера спремна. Пазите сад – рекао ми је да чекам у његовој соби док они једу", написао је корисник Редита.

У коментару испод његовог одговора други корисник је навео слично искуство, али током доручка.

"Преспавао сам код пријатеља. Након што смо се пробудили, рекао ми је да ће отићи у трпезарију на неколико минута. Сишао сам после 15 минута да видим шта се дешава и видео сам да сви доручкују. Тад су ме и они видели, а он ми је рекао да брзо завршава и долази горе. Још се сећам тога и након 25 година", написао је други корисник Редита.

Уследили су одговори корисника махом са југа Европе у којима су навели "да би у Шпанији због тога могли да зовете полицију", док је за Италијане то "незамисливо".

Дискусија је убрзо прешла и на Твитер, где има на хиљаде одговора у вези са објавама на Редиту, а умешала се и шведска певачица Сара Лашон која је потврдила да је то део шведске културе, али је и објаснила да се у гостима само деци не служи храна.

Питање на Редиту настало је због једне фотографије на Инстаграму на којој приказано да ћете храну у гостима готово сигурно добити на југу Европе, док у северним земљама то не би требало да очекујете.

Наизглед безазлена расправа током које су се многи зачудили, а многи покушали да објасне ту уобичајену праксу у Шведској, убрзо је попримила озбиљније размере. Наиме, поједини корисници Твитера навели су да "правда напокон стиже Шведску" која је, како истичу, годинама избегавала критике због расизма и колонијализма. Направљен је и посебан хаштаг #Swedengate, по узору на познату аферу "Вотергејт".

Након тога, многи су поделили сопствена негативна искуства из Шведске, али су се и позивали на истраживање Стокхолмског универзитета у којем је откривено да мушкарци са именима која имају инострани призвук теже долазе до запослења.

Такође, поједини твитераши навели су и како се Шведска у прошлости колонијалистички опходила према Лапонцима, народу који живи на крајњем северу Скандинавског полуострва, а у једном твиту се наводи и да је Шведска била "главни произвођач ланаца за робове".

Међутим, нису сви били негативно настројени према Шведској. Многи су, пре свега, навели како су без проблема јели код својих пријатеља Швеђана, а неки су изразили чуђење како је један коментар на Редиту преко ноћи упропастио позитиван имиџ Шведске који је грађен годинама.

Твитераши који су стали у одбрану Шведске навели су како је та земља у врху у донацијама по глави становника, а навели су и како је међу лидерима када је реч о социјалној политици.

Један Швеђанин са Твитера изразио је чуђење због тога како је расправа настала.

"Буквално су сви гостољубиви овде и немам појма откуд се цела та ‘Swedengate' прича појавила. Да ли сте заиста видели једну фотографију на Редиту и формирали свој став о целој земљи на основу тога", написао је становник Шведске.

Поједини странци су поделили и своје лично искуство и навели да су их Швеђани срдачно примили у свој дом.

"Као млади путник, провео сам месец дана са једном шведском породицом. Удомили су ме, хранили, позајмили кола и дозволили су ми да боравим у њиховом стану у Стокхолму. Волим Шведску и њен народ", написао је један корисник Твитера.

Засад из шведског државног врха нема реакција на феномен "Swedengate", а нема ни званичних процена да ли се и колико негативно одразио на шведски имиџ који је, како је навео један твитераш, грађен више од 100 година.

уторак, 19. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње