Читај ми!

Колико Италија зарађује од продаје оружја – које земље га купују

Италија, као и многе друге европске земље, одлучила је да издваја више за наоружање, чак два одсто од укупног БДП-а (тренутно је 1,41 одсто) како се договорила са НАТО-ом иако је разлог за то пре свега сукоб између Русије и Украјине. Након противљења Покрета пет звезда да повећа трошкове до 2024, одлучила да тај рок продужи до 2028. године.

Италијанска влада објавила је документе о економским трошковима за 2021. годину, јер је прошла година била рекордна за војну индустрију у свету.

Према извештају владе, Италија је извезла оружје у вредности од 4,6 милијарди евра, док је увезла у вредности од 679 милиона евра.

Рекорд Италије у извозу оружја био је 2016. године, када га је извезла у вредности 15 милијарди евра.

Где се извози оружје

Италија је прошле године продала оружје у 92 земље, од којих се половина налази у Европској унији (и припаднице су НАТО-а), што је укупно 52 одсто.

Друга половина је отишла земљама попут Америке, Велике Британије, Канаде, Норвешке, Турске, Албаније и Македоније.

На листи 25 земаља којима Италија највише продаје оружје – на првом месту је Катар, који је заменио Египат, који се 2021. године налазио на 18. месту.

Следе европске земље и чланице НАТО-а, затим САД и земље Азије.

У Европи се на тој листи налазе Француска, Немачка, Холандија.

Шта се продаје

Највише се продаје војни материјал, затим делови, услуге и технологија.

Авони се највише продају по цени од 1,2 милијарде евра, затим земљане оружане снаге од 890 милиона евра, бомбе, ракете за 515 милиона евра.

Највише се продаје авион М-346 по цени од 366 милиона евра, а користи се у Италији, Сингапуру, Израелу и Пољској.

Следе оклопна возила "суперав" 8X8 и опрема по цени од 535 милиона евра.

Бомбе и ракете се под том категоријом продају по цени од 515 милиона, а подразумевају се делови ракетног система "албатрос НГ СЕ" (88 милиона евра), ракетни потисници "астер 30" (84 милиона), обалске батерије (30 милиона), 978 бомби МК-82 (18 милиона), делови за ракете "метор" (18 милиона).

Муниција се продаје по цени од 186 евра. Најпродаванија је минобацачка бомба: Италија је извезла 47.400 делова по цени од 71 милион евра.

Компаније које највише извозе наоружање и опрему у Италији су "Леонардо" (43,4 одсто) и "Ивеко" (23,4 осто), затим "МБДА Италија" (5,1 одсто) и "ГЕ Авио" (3,8 одсто).

Укупно је 141 италијанска компанија извезла наоружања, што је 18 више него у 2020. години.

Наоружање у свету и нуклеарно оружје

Рат у Украјини и одговор западних земаља повећали су страх од ескалације, као и од нуклеарног рата.

Председник Русије Владимир Путин упозорио је остатак света да ће свака спољна интервенција у сукобу са Украјином имати последице и биће схваћена као стратешка претња коју Москва неће моћи да прихвати, те ће одговорити спремно и оружјем какво ниједна друга земља нема.

Трошкови за наоружање у свету прошле године су порасли за 0,7 одсто, превазилазећи 2.000 милијарди долара.

За наоружање су највише потрошиле Сједињене Америчке Државе, Кина, Индија, Велика Британија и Русија, које заједно чине 62 одсто од укупних трошкова за наоружање, извештава Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).

У односу на ПИЛ, Русија је у 2021. години повећала трошкове на 2,9 одсто, достигавши 65,9 милијарди долара, у моменту када је ојачавала своје снаге на граници са Украјином.

Како је ово била трећа узастопна година у којој је Русија улагала новац за наоружање, то је достигло 4,12 одсто од укупног ПИЛ-а.

После Русије, следи Кина за повећањем од 4,7 одсто у односу на 2020. годину, те потврђује раст у улагању за наоружање у последњих 27 година.

Последице

Нуклеарни рат имао би стравичне последице на цео свет, а нарочито на стари континент, с обзиром на то да и Русија и Америка имају много нуклеарног оружја од чега је много тога и до пет пута јаче од нуклеарне бомбе бачене на Нагасаки и Хирошиму 1945. године, подсећа лист The Conversation.

Додаје да је томе потребно додати и 1.600 комада оружја, које поседује свака страна и које могу да погоде било који циљ у свету.

Ови бројеви су близу граница које су дозвољене споразумом о смањењу стратешког наоружања 2011. године, једини који је тренутно активан у контроли нуклеарног наоружања Русије и Америке.

Нуклеарни арсенали ових земаља укључују и наоружање на краћи домет: Москва их има око 2.000, односно 10 пута више од Америке, а њихови циљеви би били изнад свега у Европи која с друге стране такође поседује нуклеарно наоружање.

Половина од 200 нуклеарних бомби и осталог нуклеарног оружја се налази у Белгији, Немачкој, Италији, Холандији и Турској, одсно земљама НАТО-а, док се Сједињене Државе никада нису јасно изјасниле о томе иако се у Италији налазе базе попут Авијана и Гедија.

Ни италијанска влада није никада потврдила постојање америчког нуклеарног оружја у тим базама.

У Европи само две државе имају властито нуклеарно наоружање: Француска и Велика Британија и њихов број прелази неколико стотина.

Њихова снага је таква да би само 40 глава Тридент II-D5, које је произвела Lockheed Martin у Америци, било довољно да потпуно избрише Москву са лица земље као и друге велике руске градове.

Читава Европа, истовремено, плаши се могуће ескалације сукоба и трећег светског рата. Италијани се махом не слажу са одлуком италијанске владе да на војни начин подржи рат у Украјини и сматрају да би било пожељно да се Италија држи по страни.

среда, 20. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње