недеља, 20.02.2022, 20:35 -> 23:00
Извор: Танјуг
Процуреле "Швајцарске тајне" о сумњивим клијентима банке "Kреди Свис", међу њима Родољуб Радуловић
На основу информација које су процуреле из једне од највећих светских приватних банака "Kреди Свис", разоткривено је богатство клијената умешаних у мучење, трговину дрогом, прање новца, корупцију и друга тешка кривична дела, пише британски Гардијан, позивајући се на извештај из 2017. године, који је наручио швајцарски финансијски регулатор.
Према извештају процурелом у јавност, у којем су обелодањене интерне процедуре банке, откривени су детаљи рачуна око 30.000 клијената банке "Kреди Свис" широм света, вредни више од 100 милијарди швајцарских франака (око 96 милијарди евра), наводи Гардијан.
Процурели подаци из извештаја, који медији још називају ''Швајцарске тајне'', указују на распрострањене пропусте "Kреди Свиса", упркос, како наводи лондонски лист, вишедеценијским обећањима да ће уклонити сумњиве клијенте и незаконита средства.
Откривено је како је "Kреди Свис" више пута отварао или одржавао банковне рачуне за низ високоризичних клијената широм света.
Међу њима су Роналд Ли Фук-шиу, бивши председник берзе у Хонгконгу, који је био један од најбогатијих људи у граду, али и осуђен за примање мита у замену за уврштавање компанија на берзу, Немац Едуард Зајдел осуђен за примање мита 2008, био је запослен у "Сименсу" и као вођа мултинационалне компаније у Нигерији надгледао кампању подмићивања корумпираних нигеријских политичара.
Гардијан помиње и Стефана Седерхолма, шведског компјутерског техничара који је отворио рачун код "Kреди Свиса" 2008. године и био у могућности да га има две и по године након што је на Филипинима осуђен за трговину људима, због чега је добио доживотну казну затвора.
Један од најозлоглашенијих случајева у историји "Kреди Свиса" укључује, како додаје Гардијан, корумпираног филипинског диктатора Фердинанда Маркоса и његову супругу Имелду, за које се процењује да су извукли чак 10 милијарди долара са Филипина током три Фердинандова председничка мандата.
Ту је и Павло Лазаренко, који је био премијер Украјине између 1997. и 1998. године, и који је по престанку мандата отворио свој први од два рачуна, а на једном од њих је имао готово осам милиона швајцарских франака.
Према правилима, клијенти који су били означени као политички изложена особа из земље високог ризика или особа која је укључена у високоризичне активности као што су коцкање, трговина оружјем, финансијске услуге или рударство, били би суочени са појачаним надзором, наводи се у извештају.
"Родољуб Радуловић имао два рачуна"
Од менаџера за односе се очекивало да користе екстерне изворе за проверу клијената и њихових нивоа ризика.
Могло се очекивати да је таква контрола требало да спречи банку да отвори рачун за клијента као што је Родољуб Радуловић, преварант који се бавио хартијама од вредности и кога је 2001. године оптужила америчка Kомисија за хартије од вредности, додаје Гардијан.
Он је, међутим, имао два рачуна у "Kреди Свису", први отворен 2005, годину дана након што је осуђен због малверзација са хартијама од вредности.
На једном од Радуловићевих рачуна било је 3,4 милиона швајцарских франака, пре него што је затворен 2010. године, додаје Гардијан.
Радуловић је недавно у Београду осуђен на 10 година затвора због улоге у шверцу кокаина из Јужне Америке за Дарка Шарића, оптуженог организовање криминалне групе.
Коментари