Нагорно-Карабах и Јерменија прогласили ратно стање и општу мобилизацију

Власти у региону Нагорно-Карабах увеле су ратно стање због ескалације сукоба са Азербејџаном, преноси Тас. Влада Јерменије прогласила ратно стање и објавила општу мобилизацију. Москва тражи прекид сукоба.

Лидер Нагорно-Карабаха Араик Артјуњан је поручио да је почела мобилизација свих грађана старијих од 18 година и да је у земљи проглашено ратно стање. И у Јерменији премијер Никол Пашињан прогласио је ратно стање и општу мобилизацију.

Министарство одбране Азербејџана је саопштило раније да је Јерменија почела интензивно гранатирање положаја азербејџанске војске и насеља, због чега су оружане снаге ове земље одлучиле да отпочну контра-офанзиву дуж целе линије фронта.

Премијер Јерменије Никол Пашињан је на фејсбуку написао да је Азербејџан покренуо офанзиву у правцу региона Нагорно-Карабах и да одбрана ситуацију успешно држи под контролом.

Портпарол министарства одбране Јерменије је саопштио да су два хеликоптера и три беспилотне летилице азербејџанских оружаних снага погођени током сукоба у Карабаху, преноси новинска агенција Тас.

Министарство одбране Азербејџана је обавестило да је Јерменија почела интензивно гранатирање положаја азербејџанске војске и насеља, и да је пријављена штета, као и повреде међу цивилима.

Због тога су оружане снаге Азербејџана одлучиле да отпочну контра-офанзиву дуж целе линије фронта, саопштило је министарство одбране Азербејџана.

Оружани сукоби на јерменско-азербејџанској граници избили су претходно 12. јула.Међународна заједница је изразила забринутост због тих догађаја, а о томе су у телефонском разговору дискутовали и председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган. Из Кремља су тада саопштили да су се лидери сложили да дипломатско решење проблема Нагорно-Карабаха нема алтернативу.

Путин је нагласио важност спречавања свих дејстава који подстичу ескалацију напетости. Председници су тада изразили спремност да координирају напоре у циљу стабилизације ситуације у региону.

Сукоб између Бакууа и Јеревана почео фебруара 1988. године, када је аутономни регион Нагорно-Карабах прогласио отцепљење од Азербејџана.

Током сукоба између 1992. и 1994. године, Азербејџан је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.

Од 1992. године одржавају се преговори о мирном решењу сукоба у оквиру ОЕБС Минск групе, којом председавају Русија, САД и Француска.

понедељак, 23. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње