Десничари у Лондону изашли да чувају споменике, сукобили се са полицијом

Екстремни десничари који су се окупили на демонстрацијама у Лондону како би "чували споменике", сукобили су се у административном центру Лондона са специјалним одредом полиције.

Неколико стотина демонстраната бацало је на полицију флаше, а покушали су и да пробију металну баријеру и полицијски кордон око зграде владе Вајтхола.

Екстремни десничари из покрета "Британија пре свега" тврде да су се окупили на Парламентарном тргу да би "чували" статуу Винстона Черчила, као и чувени Сенотаф, стуб на чијем се врху налази ковчег и на коме пише само "славним мртвима".

Споменик је централно место националног окупљања сваког 11. новембра у 11 сати када се, сећањем на тренутак потписивања примирја, којим је окончан Први светски рат, Британци сећају свих погинулих бораца у свим ратовима, као и рањених ратних ветерана.

Оба споменика су током ноћи измећу четвртка и петка даскама покриле комуналне службе, по наређењу градоначелника Лондона и једног од челника опозиционе Лабуристичке странке Садика Кана.

Разлог за ту одлуку су прошлонедељни покушаји припадника покрета "Црни животи значе" да оскрнаве обе статуте, које сматрају "глорификацијом расизма".

За недељу заказане контрадемонстрације 

Министарка унутрашњих послова Прити Пател осуђује данашње понашање ектремне деснице као "неприхватљиво силеџијство".

"Сваки насилник може да очекује судар са пуном силом закона. Насиље над припадницима полиције неће бити толерисано. Коронавирус је претња за све нас. Идите кући, престаните да ширите вирус и сачувајте животе", поручује министарка Пател.

Реакције на Твитеру махом су фокусиране на чињеницу да су демонстранти белци и мушког пола.

Контрадемонстрације у организацији покрета "Црни животи значе" заказане су за недељу. Полиција је преговорима спречила да се данас у центру Лондона догоде паралелне демонстрације двеју супротстављених група.

Организатори оба протеста договорили су се са полицијом око руте, којом демонстранти могу да се крећу.

Ултрадесничарима је дозвољено кретање само по Парламентарном тргу и испред зграде владе, док ће учесници сутрашњег протеста моћи да се крећу између Хајд парка и Трафалгар сквера унапред договореним путем.

Без поштовања мера социјалног дистанцирања

Сви демонстранти требало би да поштују правила социјалног дистанцирања. На данашњим демонстрацијама ти углавном није био случај.

Оба протеста морају, истиче лондонска полиција, бити завршена по 17 часова по локалном времену.

Сличне демонстрације "чувања споменика" одржане су и у Бристолу, Глазгову и Белфасту.

У градовима попут Брајтона, Њукасла, Ливерпула и Челмсфорда паралелно су одржани и протести против расизма и убиства Џорџа Флојда.

У Брајтону је око хиљаду демонстранта против расизма, обучених у црно, направило километар и по дугу колону дуж обале.

То је привукло бројне екстремне десничаре, који су се први ругали, а затим и физички сукобили са демонстрантима против расизма испред брајтонског ратног меморијала.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом