Број жртава коронавируса порастао на 106, више од 4.500 оболелих

У Кини је од коронавируса преминуло 106 особа а од јуче број новозаражених је готово удвостручен – више од 4.500 људи. Премијер Ли Кећанг затражио је од медицинских радника максималан труд у спречавању ширење вируса. Широм земље ограничена су путовања. Стејт департмент саветовао грађанима да не путују у Кину. Први случај коронавируса потврђен у Немачкој.

Град Вухан, где је вирус први пут регистрован, и даље је у карантину, као и околни градови у покрајини Хубеј. Ту је и највећи број смртних случајева – 100. Међу њима су углавном старији људи и особе које су већ раније имале проблеме са дисајним органима.

"Од јуче је тридесет покрајина, аутономних регија и општина широм Кине пријавило 1.700 нових случајева, од тога је 515 тешких. Највише смртних случајева имамо у покрајини Хубеи у централном делу Кине, једна особа је умрла у Пекингу а једна у покрајини Хајнан на југу Кине. Девет пацијената је излечено и пуштено кућама", навео је на конференцији Ми Фенг из Кинеске нациналне здравствене комисије.

Ли Сингванг из Центра за дијагностиковање заразних болести и истраживање наводи да је пацијентима који имају блаже симптоме вируса потребно око недељу дана за опоравак, а онима у тежем стању око две недеље.

"Уз блаже клиничке симптоме да би пацијенти били пуштени кућама потребно је и да им телесна температура буде нормална", оцењује Сингванг.

У Вухану је премијер Ли Кећанг као приоритет навео допремање залиха лекова како би сви оболели били адекватно лечени. Како каже, важно је и да тржиште буде добро снабдевено, а цене стабилне.

"Безбедност мора бити приоритет нових болница. Останите здрави и заштите своје животе јер је ваш посао да спасавате животе и штитите здравље. Људи широм Кине се уздају у вас. Док напорно радите чекамо боље вести од вас", поручио је Кећанг медицинском особљу.

Широм Кине више великих градова је обуставило јавни и такси саобраћај. У Пекингу и Шангају је уведен двонедељни период посматрања за људе који долазе из покрајине Хубеи.

"Локалне власти брзо реагују на епидемију вируса и брину за становништво. Члановима своје породице кажем да останемо у кући како не би допринели још већем хаосу", наводи Лиу Јинлонг из провинције Чонкинг.

Џао Гуогуант, директор болнице Хуанву у Пекингу наводи да ће у борби против коронавируса следити смернице владе.

"Следићемо све смернице владе, лечићемо оболеле уз примену најмодерније науке али и користити и кинеску и западну медицину. Верујем да људи неће бити разочарани", поручио је Гуогуант.

У Пекингу ће боравити директор Светске здравствене организације и са званичницима кинеске владе и здравственим стручњацима разговарати о мерама за спречавање ширења коронавируста.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 13. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње