недеља, 26.06.2016, 19:30 -> 19:36
Извор: РТС
Неизвесна судбина радника из ЕУ у Великој Британији
Процес изласка Велике Британије из ЕУ трајаће око две године. У те две године мораће да се дефинишу и положај и права грађана Уније који бораве у Британији, а од којих је већина запослена. Да ли ће британско "збогом" Унији, значити и збогом за око два милиона радника који раде у Уједињеном краљевству?
После референдума о Брегзиту многи су пред новим изазовом. Међу њима су и Грци који су после кризу у њиховој земљи посао потражили у Шкотској.
После кризе у Грчкој, због које је бољи живот тражила у Шкотској, ова Гркиња је пред новим изазовом.
"Осетили смо се добродошли у Шкотској. Можда ће нам бити потребне визе које ће бити скупе, можда ћемо морати да добијемо држављанство, што ће бити тешко. Можда ће улазак и излазак из земље бити тежи. Овај референдум је био као шамар у лице", каже једна Гркиња.
А највећи је можда у лице Пољака, јер је њих највише у Великој Британији - око 850 000.
"Ми овде веома тешко радимо, све је легално, плаћамо порезе који су веома високи, али надамо се да ће све бити у реду", наводи један Пољак.
Неизвесност и за око милион држављана Уније који живе у Лондону. Градоначелник Садик Кан, заговорник останка, поручује да се у њиховом статусу ништа неће променити.
"Ту постоји низ правних елемената који нису везани само за чланство у ЕУ него и за чланство у СЕ, тако да никакво масовно исељавање није могуће ни одузимање права", истиче професор на ФПН-у Слободан Марковић.
Правници на острву сагласни да за оне који имају пасош ЕУ, све остаје исто, бар наредне две године. Ипак, од оних који се баве миграцијом стигла је препорука за раднике да би, ако желе да остану, требало да затраже дозволу за стални боравак.
То могу само они који су у земљи провели најмање пет година. Ипак, ограничен је и број оних који могу да добију држављанство. Бракоразводна парница трајаће две године. У њој би требало да се дефинишу односи две стране
"Ако Велика Британија буде тражила да настави да ужива све што су предности заједничког европског тржиста, мораће да учини уступке када је у питању једна од фундаменталних слобода ЕУ, а то је слободно кретање људи, односно радника", каже Наташа Драгојловић из Европског покрета у Србији.
Можда би Швајцарска могла да буде пример. Када је одлучила да се не придружи Унији, морала је да пристане на уступке, како би била део тржишта на којем завршава половина њеног извоза.
А да не би само убирала плодове, морала је да дозволи слободан проток људи, рачунајући ту раднике. А, баш је прилив људи био аргумент заговорника изласка из Уније.
"Ово је био референдум не против миграната, него против миграната из Источне Европе, да ће ако се настави та тенденција довести до смањења могућности Британаца да нађу радно место. И друго, до смањења стандарада рада, јер су радници из Источне Европе спремни да раде за мању плату, да раде 60 сати недељно, да живе под било каквим условима", каже Слободан Марковић.
Питање које није у толиком фокусу је статус држављана Уједињеног краљевства у Унији. Процењује се да их је милион и 200 хиљада.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар