Одбројавање до референдума у Британији, "дан независности" или статус кво

Велика Британија одбројава последње сате до изласка на историјски референдум о изласку или останку у Европској унији. Последње анкете показују да је подршка Брегзиту у вођству за један процентни поен.

Атмосфера уочи референдума у Лондону је уобичајена – да се не зна да Британци сутра одлучују о историјском питању, ништа у британској престоници не би изгледало другачије.

Оно што храни национализам у Лондону јесу мини-венови са разгласима за излазак из ЕУ који круже Лондоном, пуштајући песме из Другог светског рата.

На тај начин они желе да потврде свој став да је споразум о реформи ЕУ и специјалном месту Британије у њој, који је постигао британски премијер Дејвид Камерон, исто толико добар за земљу као што је некада био и споразум премијера Чемберлена из тридесетих година 20. века.

Бившег градоначелника Лондона Бориса Џонсона пореде са Винстоном Черчилом, и тиме табор за излазак из 28-члане ЕУ покушава да привуче гласаче.

Цела нација вага резултате синоћње, последње дебате одигране у великој Вембли арени. Сучелили су се бивши и садашњи градоначелник Лондона, Борис Џонсон и Садик Кан.

Џонсон је током дебате добио стајаће овације изјавом да је кампања за останак у Унији кампања страха, док је она за излазак, кампања наде. Он је петак означио као могући дан независности Велике Британије.

"Почели су речима да ће говорити позитивно, у име патриотизма, а од тренутка кад је почела дебата само шире страх", каже Џонсон.

Садик Кан, актуелни градоначелник Лондона, напомиње да је један од разлога зашто је Британија пета по богатству земља света – то што је улога земље ојачана чланством у Европској унији.

"Седимо за столом и помажемо да се напишу правила", каже Кан.

Џонсон се супротставио речима да Европа није могла да склопи уговоре о слободној трговини са Кином, Индијом, са свим великим економијама света укључујући Америку.

Садик Кан додаје да Џонсон застрашује људе да би гласали против чланства у Унији тако што говори лажи.

Министарка енергетике Андреа Лидсом подсећа да су Британци 70 пута гласали против Европе, те да су 70 пута били надгласани.

"Ко онда може да тврди да имамо било какав утицај у Европи?", додаје Лидсомова.

Иако није по протоколу, у кампању се умешала и краљица Елизабета II. Медији, а посебно таблоиди, преносе да је краљица током недавне вечере поставила питање својим гостима да јој наведу три разлога за останак у Унији, и да гости, наводно, нису могли да наведу ниједан разлог за то.

На биралишта ће изаћи британски и ирски држављани, као и држављани Комонвелта који имају пребивалиште у Уједињеном Краљевству, али и држављани УК у иностранству који се последњих 15 година налазе бирачким списковима. Право гласа овог пута имаће и грађани Гибралтара.

Британија је сличан референдум одржала и 1975. године, када је 67 одсто грађана гласало за останак те земље у Европској економској заједници.

Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 08. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње