Британски референдум – изазов за Европу

Немачко-француски тандем мора да преузме кључне послове у Европској унији, а Европска централна банка да зајамчи стабилност евра какав год био исход сутрашњег референдума о опстанку Велике Британије у ЕУ, мишљење је коментатора и политичара у "старим" чланицама Уније. Главни циљ је да се спречи да и друге чланице ЕУ крену ка "национализацији" политика и система одлучивања и разграђивања Уније.

Старе чланице Европске уније такође наводе да у случају Брегзита (победе заговорника изласка Британије из ЕУ) Уједињено Краљевство губи све повластице и права и бива потпуно искључено из Уније. Истичу да то мора да буде и кључна порука некима, нарочито на истоку ЕУ, који размишљају о враћању овлашћења из институција Уније поново у националне равни.

Велика Британија ће у том случају морати поново да с ЕУ преговара о природи економских и других веза и постати "страна трећа земља" за, у том случају, поново европску двадесетседморицу.

Могуће је да се, али уз темељне и дуге преговоре, нађе модел сарадње Британије и Уније, по узору на везе које ЕУ има с групом Норвешка, Исланд, Лихтенштајн, односно са Швајцарском или земљама ЕФТА.

Опште су процене економских и финансијских аналитичара да ће вредност британске фунте осетно пасти, део капитала и компанија прећи с Острва у ЕУ или другде, а остаје да се види хоће ли Шкотланђани такође расписати референдум о изласку из Велике Британије и укључивању у Европску унију и, како кажу шкотске политичке вође, напустити фунту и укључити се у евро.

Председник Европског савета Доналд Туск мисли да би излазак Велике Британије из ЕУ био ударац и почетак распада ЕУ и целог Запада, али већина у Унији тако не мисли, иако сви кажу да се, чак и да Британци остану, Унија мора преустројити и поново утврдити, учврстити своје циљеве, установе и механизме одлучивања.

Харизматични француски министар економије Емануел Макрон подвлачи да ће после британског референдума "наш изазов бити двојак: избећи заразу 'Брегзита' и одмах покренути динамику новог позитивног пројекта Европе".

Земљотрес који је изазвао британски референдум је добрим делом и последица нарочито још увек непревазиђене економско-финансијске и избегличке кризе, јачања крајње десничарских и опасних популистичких, па и неонацистичких снага.

Могуће је да богатије и превасходно "старе" чланице ЕУ закључе да се стабилност и нови економско-социјални замах може наћи само ако се још више удруже они који су у стању и желе да оснаже даљу европску интеграцију.

Али за то ће бити потребно времена и врло опипљиви резултати да би се у "светлу европску будућност" убедили све суревњивији грађани ЕУ, који су тешко разочарани и неолибералним моделом прерасподеле богатства највише у руке и касе богатих и владавином тржишта и банака науштрб "реалне економије" и отварања радних места.

Бивши француски председник и виђени кандидат за председничке изборе у Француској 2017. Никола Саркози је после разговора с канцеларком Ангелом Меркел и кључним немачким званичницима изјавио да су он и канцеларка Меркел за то да се "изгради нови споразум о ЕУ да би се спасла Европа".

Избори ће идуће године бити одржани и у Немачкој, а Саркози каже да је сад нужна "нова француско-немачка иницијатива" и тврди да је "Ангела Меркел спремна".

Објашњава да би нови темељни акт ЕУ значио да се успостави "евро-Шенген", Европски монетарни фонд и политике и установе ЕУ које би биле снажно усредсређене на приоритетне досијее и циљеве.

Против изласка Велике Британије из ЕУ је и званични Вашингтон, а у осврту америчког листа Волстрит џорнал се наводи да је "слободна и напредна Европа у интересу Америке", која мисли да је зато најбоље да Британија буде део ЕУ да би се успоставила равнотежа Немачкој и Француској".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 08. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње