понедељак, 20.06.2016, 20:13 -> 20:34
Извор: Танјуг
Министри ЕУ: Британија и ЕУ потребне једна другој
Последњи скуп министара спољних послова ЕУ пред британски референдум, заказан за четвртак, протекао је у знаку ишчекивања коначне одлуке Британаца - остају или одлазе из ЕУ. Европски министри су на састанку у Луксембургу истакли да би одлазак Британије била лоша вест за обе стране.
Британски министар спољних послова дели став осталих министара ЕУ и указује да се, ако Велика Британија остане, хитно мора применити у пракси нови, за Британце повољнији аранжман функционисања унутар европске породице.
Тек пар дана пред референдум, европски министри, укључујући и њиховог британског колегу, слично размишљају - Британији треба Унија, и обратно, навео је Глас Америке.
"Води се оштра борба, биће веома тесан резултат референдума, какав год био, а порука коју се трудимо да пренесемо Британцима је да је реч о путу без повратка. Ако Британија одлучи да оде, неће моћи да се врати, касније никада неће моћи да se придружи под условима прихватања неприхватљивог - евро и зоне Шенгена и слично. Ово је веома важна одлука и јасни смо у поруци да је најбољи интерес Британије да остане у ЕУ", рекао је британски министар спољних послова Филип Хамонд.
Хамонд је истакао да, ако Британија одлучи да остане, очекује хитну примену пакета споразума договореног у фебруару у Бриселу, како би били сигурни да Унија ради у корист свих својих грађана и да се бави њиховим проблемима.
Немачки министар Франк-Валтер Штајнмајер каже да је увек говорио да би желео да "снажна већина" одлучи да Британија остане у ЕУ.
"Ако се то не деси, изгубићемо више него једну земљу, изгубићемо британску традицију и историју унутар ЕУ, која је увек била и биће важна за нас. Унија ће изгубити много ако Британија оде. Снажно се надамо да ће кампања за останак да добије велику подршку а нама преостаје да чекамо и да видимо резултат референдума", рекао је Штајнмајер.
Европски комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан је, на питање да ли ће у случају Брегзита бити доведен у питање и процес проширења, рекао да "не очекује проблеме јер верује у позитиван исход референдума".
И министар спољних послова Аустрије Себастијан Курц се нада останку Британије у ЕУ.
"Уверен сам да је то не само боље за Велику Британију, већ останак у Унији значи јачу и бољу Европу. Зато се надам јасном гласању за останак, јер у супротном случају то би имало негативне последице по ЕУ. Не само да би била слабија као Унија по практичним питањима, Британија је важна и као идеолошка помоћ где указује на слабости Уније", нагласио је Курц.
Додао је да је важно имати државе које имају храбрости да гласно указују на проблем и на оно што није у реду.
Словачки шеф дипломатије и будући председавајући Савета министара ЕУ Мирослав Лајчак истиче да би, ако остане у Унији, и Британија и ЕУ биле снажније.
"С друге стране, јасно је, какав год да буде резултат, ЕУ ће бити другачија, и треба то добро сагледати, како бисмо били сигурно да ЕУ одговара очекивањима наших грађана, то је оно што ја очекујем од наших лидера", рекао је Лајчак.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар