УН: Више од 65 милиона избеглих и расељених у 2015. години

Број избеглих и интерно расељених достигао је рекордних 65,3 милиона крајем прошле године, чему су посебно допринели ратови у Авганистану и Сирији, саопштио је Комесаријат УН за избеглице (УНХЦР).

У 2014. години број избеглица и расељених износио је 60 милиона, што је било највише од завршетка Другог светског рата, али је та цифра порасла за 10 одсто прошле године, када се Европа суочила са великим приливом миграната, наводи се у годишњем глобалном извештају УНХЦР-а.

УНХЦР је позвао европске и светске лидере да уложе додатни напор у окончање ратова, који су главни разлог масовног егзодуса људи из њихових домова.

"Надамо се да ће светски лидери чути поруку принудно расељених. Потребна нам је политичка акција да зауставимо ратове, јер ако не решимо проблеме, проблеми ће доћи код нас", рекао је високи комесар УН за избеглице Филипо Гранди.

Према подацима УНХЦР-а, сваког минута 24 особе напустиле су своје домове током прошле године, што је укупно 34.000 расељених дневно.

Број избеглих и расељених на глобалном нивоу удвостручио се од 1997. године, а повећао се за још 50 одсто 2011. године, када је почео рат у Сирији.

Више од половине свих избеглица потиче из Сирије, Авганистана и Сомалије, а Турска је другу годину заредом земља која је прихватила највише расељених особа, око 2,5 милиона, наводи се у извештају.

После Турске, највише избеглица примили су Пакистан и Либан, земље које се граниче са Авганистаном и Сиријом.

Према Грандијевим речима, пред политичарима и активистима за људска права стоје крупни изазови у сузбијању огромног прилива избеглица, јер је у земљама захваћеним ратовима интерно расељено 40,8 милиона, 21,3 милиона је напустило своје земље, а 3,2 милиона људи тражи азил.

Већина миграната долази у Европу, што је довело до политичке кризе у ЕУ, а велики проблем представљају растућа ксенофобија и физичке и законске препреке за пролаз избеглица, као што су ограде на границама и ограничење уласка у богатије и сигурније земље ЕУ.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 07. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње