петак, 03.06.2016, 09:13 -> 14:56
Извор: Танју
САД: Србија се и са скромним ресурсима бори против тероризма
Влада Србије наставља са својим напорима у борби против међународног тероризма и у тој области снажно сарађује са САД, истиче се у извештају америчке владе. Наводи се да је број жртава тероризма смањен, али да Исламска држава остаје глобална претња.
У извештају Стејт департмента о међународном тероризму за 2015. годину изражена је забринутост у вези са транснационалним тероризмом у Србији, која је, истиче се, слична оној са којом се суочавају државе Западног Балкана које су смештене на историјској транзитној рути између Средњег истока и Западне Европе.
"Српске власти су упознате са напорима међународних терориста да у земљи буду присутни, или да је користе као транзит", пише у извештају Стејт департмента о међународном тероризму који је објављен у четвртак.
У делу извештаја који се односи на Србију, наводи се да власти у Београду настављају сарадњу са суседним земљама на унапређењу безбедности граница и размени информација. Како се додаје, прошлогодишња мигрантска криза указала је на недостатке у обезбеђењу граница, какве имају и земље у српском суседству.
У одговору на мигрантску кризу, Влада Србије је ступила у контакт са многим међународним партнерима од којих је тражила савет и помоћ у вези са идентификовањем и спречавањем потенцијалних терориста, додаје се у извештају.
"Током године, мигрантска криза је оптеретила ресурсе Владе Србије, са више од пола милиона миграната и избеглица који су прошли кроз Србију, уз минималне провере и процесуирања. Као резултат значајног пораста доласка избеглица и миграната у другој половини године, Влада је тражила помоћ САД и других стратешких партнера за напредније методе скрининга", наводи Стејт департмент.
У извештају се додаје да, упркос јавној подршци српских политичких лидера контратерористичким мерама, као и неким почетним корацима у бољој координацији владиних контратерористичких активности, Влада Србије на крају године није имала националну стратегију борбе против тероризма, нити инфраструктуру или стратегију за борбу против насилног екстремизма.
Влада Србије, указује се у извештају, наставља са јавном осудом активности Исламске државе Ирака и Леванта (ИСИЛ) и изражава подршку напорима против те групације.
Србија је члан Коалиције против ИСИЛ-а и њене радне групе која се бави страним терористичким борцима, али недостатак ресурса и ограничени капацитети спречавају Владу да уђе у чланство и других радних група коалиције. Тешка економска ситуација у Србији и даље ограничава могућност значајних финансијских или материјалних доприноса коалицији.
Стејт департмент, такође, оцењује да Влади Србије недостаје стратешки, интерагенцијски приступ питањима везаним за тероризам.
"Сарадња Србије са САД у питањима борбе против тероризма генерално је снажна. Америчке полицијске и правосудне власти су својим српским колегама пружиле помоћ у случајевима тероризма", пише у извештају.
"Жртава тероризма мање, али ИД остаје глобална претња"
Упркос серији крвавих инцидената који пуне насловне стране новина и медије, укупни број смртних случајева изазваних терористичким нападима у 2015. опао је за 14 одсто, наводи се у извештају америчке владе посвећеном међународном тероризму.
Исламска држава остаје главна претња и та организација је извела смртоносне нападе у Француској, Либану и Турској, али насиље и број жртава смањени су у Пакистану, Ираку и Нигерији, наводи се у извештају, преноси АФП.
Према подацима Стејт департмента, у просеку је током прошле године у свету месечно бележен 981 "терористички напад", а за годину дана убијено је укупно 28.328 људи.
То је за 13 одсто мањи број напада, а за 14 процената мањи број жртава у односу на 2014.
Иако глобална слика може да делује охрабрујуће, цифре показују огроман пораст неселективног политичког насиља у Турској, Бангладешу, Египту, Сирији и Филипинима, наводе подаци Националног конзорцијума за студије тероризма и реаговања на тероризам (СТАРТ).
Подаци СТАРТ-а објављени су као анекс уз годишњи стратешки извештај Стејт департмента припремљен за Амерички конгрес, преноси АФП.
Упозорава се да је "глобална претња тероризма наставила да се убрзано развија у 2015. и да је постала све више децентрализована и раширена".
Извештај део одговорности приписује државама, упозоравајући да екстремисти злоупотребљавају фрустрације "тамо где је блокиран пут слободи изражавања и мишљења".
Ипак, као највећа појединачна претња остаје ИД и растућа мрежа њених огранака у Африци, на Блиском истоку и Јужној Азији, наводи АФП.
ИД је почела да губи територије пред снагама које подржавају САД у самопроглашеним калифатима у Сирији и Ираку, и све теже налази финансије, закључује се у извештају.
Зато је, међутим, ИД проширила утицај у Либији, а ојачао је и њен огранак на египатском полуострву Синај, наводи се у извештају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар