Читај ми!

Филипини: Пекинг преузима контролу над Јужним кинеским морем

Пекинг се спрема да преузме "де факто контролу" у Јужном кинеском мору, упозорили су Филипини и позвали своје суседе у јужној Азији да се "коначно успротиве" свом моћном суседу.

Вијетнам, Филипини, Малезија и Брунеј полажу право на делове стратешки важног Јужног кинеског мора, али Пекинг тврди да та територија готово у целости припада Кини, што је изазвало забринутост у региону и шире, преноси Танјуг.

"Кина је спремна да успостави де факто контролу Јужног кинеског мора", рекао је шеф филипинске дипломатије Алберт дел Росарио својим колегама министрима из југоисточне Азије на годишњем састанку у Куала Лумпуру.

Дел Росарио је издвојио кинеску кампању присвајања коралних гребена, која је подстакла бојазан о могућности сталних кинеских база далеко у океану.

"Претње које представља ово масовно присвајање (земље) су стварне и не могу бити игнорисане или порицане", рекао је шеф филипинске дипломатије, према транскрипту говора, упозоравајући на "хитне и далекосежне" геополитичке импликације.

Министри спољних послова састали су се дан уочи самита лидера Удружења земаља југоисточне Азије на коме се очекује да ће ово питање бити кључна тема.

Малезија је овогодишњи председавајући и домаћин самита АСЕАН.

Манила врши притисак на Малезију да са самита изађе са снажним саопштењем у коме се осуђује Кина, нешто што је АСЕАН историјски избегавао углавном због огромног трговинског и дипломатског утицаја Пекинга, навела је француска агенција.

У нацрту саопштења припремљеном пре скупа позива се на "уздржаност", али избегава директна критика Кине, рекао је раније један дипломатски извор.

Председник Филипина Бенињо Аквино недавно је изјавио да акције Кине "треба да изазову страх код остатка света" и да би могле да запрете слободи навигације.

 

 

 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи