Читај ми!

НСА дозвољено да прислушкује у САД

Америчка Национална безбедносна агенција (НСА) може да настави прикупљање података о телефонској комуникацији сваког грађанина, одлучио посебан суд који се бави питањима у вези са шпијунажом. Федерални суд крајем децембра пресудио да је такав начин програм прикупљања података неуставан.

Амерички суд који се бави питањима у вези са шпијунажом (Foreign Intelligence Surveillance Court) поново је донео пресуду да Национална безбедносна агенција (НСА) може да настави свакодневно прикупљање података о телефонској комуникацији сваког грађанина.

Како наводи АП, одлука је донета усред опречних одлука друга два савезна суда о томе да ли је програм надзора уставан.

Крајем прошлог месеца је директор америчке Националне обавештајне агенције Џејмс Клапер обелоданио још докумената који показују како је НСА први пут овлашћена да почне прикупљање телефонске и интернет комуникације ради откривања терориста Ал Каиде.

Клапер је објаснио у саопштењу да је амерички председник Џорџ Буш први ауторизовао шпијунирање у октобру 2001. године, у оквиру програма надзирања терориста, непосредно после напада на САД 11. септембра 2001, пренела је агенција АП, додавши да је Буш програм обелоданио 2005. године.

Програм надзирања терориста, који је морао да буде продужаван наредбом председника на сваких 30 до 60 дана, замењен је законом о страном обавештајном надзирању, по коме суд даје дозволу прикупљању података тајним надзирањем.

Амерички председник Барак Обама је прошлог месеца је рекао да ће размотрити неке промене у програму надзирања телефонске комуникације Американаца који спроводи НСА.

Федерални суд је крајем децембра пресудио да је програм прикупљања података НСА неуставан, а тим саветника Барака Обаме је 46 промена у операцијама НСА.

Те препоруке укључују и да НСА иде пред суд за сваку претрагу телефонске базе података и да ту базу података чува нека трећа страна, а не Влада.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи