Читај ми!

Вашингтон и Лондон шпијунирали Берлин

Према последње објављеним документима бившег сарадника НСА Едварда Сноудена, британске и америчке службе шпијунске службе, прислушкивале високог званичника ЕУ, зграде немачке владе и једног израелског премијера.

 Британске и америчке шпијунске службе, прислушкивале су високог званичника Европске уније, зграде немачке владе и једног израелског премијера, показују последња објављена документа која је доставио бивши обавештајац америчке Националне безбедносне агенције (НСА), Едвард Сноуден.

Према овим подацима, међу другим метама шпијунаже од 2008. до 2011. године су и стране енергетске компаније и хуманитарне организације, пишу британски Гардијан и Њујорк тајмс, позивајући се на Сноуденова документа.

Листови наводе да су у јануару 2009. НСА и британска државна агенција за праћење електронских комуникација (GCHQ), пратиле мејл адресе тадшњег израелског премијера Ехудс Баракс, као и његовог шефа кабинета Јонија Корена.

Праћене су, такође, комуникације Дечјег фонда Уједињених нација, француска хуманитарна организација " Лекари света", француска нафтна компанија "Тотал", као и компанија за безбедност "Тејлс груп".

Портпарол НСА саопштио је да Агенција није користила шпијунажу да би помогла америчком бизнису, већ да подаци служе за разумевање економских и политичких система и да су кључни у доношењу одлука у интересу државне безбедности, пренео је Ројтерс.

Европска комисија оценила је, међутим, да би, ако је истина да је један од њених високих званичника био мета шпијунаже, то било неприхватљиво.

Гардијан наводи да је откриће да је GCHQ прислушкивала зграде владе у Берлину нарочито непријатно за британског премијера Дејвида Камерона, који је потписао саопштење ЕУ у којем се осуђује НСА због шпијунирања мобилног телефона немачке канцеларке Ангеле Меркел.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи