Читај ми!

Нова зграда Биотехнолошке школе у Алексинцу није усељена ни 20 година од почетка градње

Док нова зграда, некада Пољопривредне данас Биотехнолошке школе „Шуматовац“ у Алексинцу, стоји готово завршена, ђаци те школе и даље користе стари простор. Шта је разлог томе и када би нова школа, започета пре две деценије, могла да буде усељена?

Алексиначка Биотехнолошка школа зграду дели са Техничком школом. Са решавањем тог питања кренуло се 2006. године градњом новог објекта. Деветнаест година касније, две средње школе и даље су у истој старој згради.

Јасмина Тончић, директорка Биотехнолошке школе „Шуматовац“, каже: "Ученици изводе наставу у две смене и размак између смена је само 10 минута, ради одржавања 14 часова дневно. Пресељењем у нову школску зграду добили бисмо нови простор за савремене лабораторије и специјализоване учионице, као и могућност да формирамо педолошку лабораторију и мини пекару."

Нова зграда готово је потпуно завршена. Од усељења је дели партерно уређење и санација дела који је већ почео да пропада. Све укупно коштало би сто милиона динара. За скроман општински буџет, кажу, недостижно.

Далибор Радичевић, председник општине Алексинац, објашњава: "Задња инвестиција коју смо имали у школу био је потпорни зид, који је било неопходно урадити због стабилизације терена на коме се налази зграда школе, и то је завршено. Пре тога, радили смо канализациону мрежу и тако сваке године покушавамо да у локалном буџету обезбедимо део средстава."

Већа средства очекују од министарства просвете.
А пропадањем нове зграде револтирани су и Алексинчани заинтересовани да што већи број клубова користи савремену фискултурну салу, која испуњава стандарде не само за тренинге већ и за утакмице.

Саша Марковић, уредник локалног портала, додаје: "Терен мора да буде по пропису, пожељно је да има трибине, свлачионице. Нажалост, имамо халу која се налази у никад отвореној Пољопривредној школи, која све те услове има, а зашто већ 20 година зврји, то нико не зна одговор."

Док одговор лежи углавном у новцу, надлежни кажу да на алексиначким теренима, стадионима, салама и хали има простора за све клубове, али и они ишчекују нову салу.

Ненад Kрстић, директор Спортско-рекреативног центра Алексинац, каже: "Ситуација задњих пар година је таква да имамо велики број деце која се активно укључују у спорт, тако да би још једна сала свакао допринела развоју сорта у општини Алексинац."

Након обезбеђивања новца и спровођења тендера, радови би требало да трају неколико месеци. План је да део зграде буде адаптиран у вртић, будући да величина нове зграде, кажу, превазилази потребе школе која сада има готово двоструко мање ђака него када је градња започета.

 

четвртак, 05. јун 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом