Како заштити усеве од лоших временских прилика?

По извештају Европске уније прошла година је била најтоплија у протеклој деценији са 23 тропске ноћи. Суша је у Србији умањила приносе појединих ратарских култура, као што је соја, и до 70 одсто. Стручњаци кажу да свако газдинство мора да се прилагођава временским екстремима од суше до вишка воде на њивама.

Поучени искуствима из претходних година, ратари су се овог пролећа спремали за сушу, а изненадила их је велика количина падавина и неповољни временски услови.

"Ми се боримо против глобалног загревања, а сад, рецимо, овог пролећа имамо глобално захлађење. Ово није нормално. Сви усеви су жути, хемија лоше утиче кад је хладно време. Баш имамо проблем ове године", каже пољопривредник из Бачке Паланке Стевица Гајић.

У претходним годинама суше сунцокрет је имао најбољи принос јер су селекционари код биљке развили дубок корен. За супротне временске прилике такође се врши селекција.

"Иде се на биљке које су толерантније на полегање, јер имамо олујне ветрове, олујне непогоде и тако даље. И води се рачуна о новим болестима, новим проузроковачима болести, новим инсектима на крају крајева. И коровска флора се мења", објашњава Владимир Миклич са Института за ратарство и повртарство Нови Сад.

У неизвесним производним годинама набитније је да се прати препорука струке, једна је од порука скупа о климатским променама који је организовао Институт за ратарство и повртарство у Новом Саду.

"Технологију гајења треба да прилагодимо свакој биљној врсти. Да ли решења постоје? Постоје. Kолико ћемо ми у томе успети великим делом зависи од нас, да ли ћемо испоштовати сву технологију гајења од почетка до краја. Да ли ћемо слушати препоруку науке да сејемо раније сорте хибрида?", оцењује директорка Института за ратарство и повртарство Нови Сад Драгана Латковић.

Покрајински секретаријат за пољопривреду је у претходне четири године са 1,55 милијарди динара подржао газдинства у изградњи система за наводњавање.

"Оно што је наша жеља јесте да сва газдинства имају бар на 20 посто својих површина системе за наводњавање, како би покушали да направимо једно одрживо пољопривредно газдинство, које ће моћи да одговори на климатске промене", каже покрајински секретар за пољопривреду Петар Самоловац.

Једна од мера у Војводини је и пренамена каналских система да буду истовремено за наводњавање и одводњавање, а прошле године је рађено на 55 локација.

 

уторак, 20. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом