Шабац: Ронилачка одела Марка Јовановића

Марко Јовановић из Јевремовца, код Шапца, хоби је претворио у посао. Научио је да рони пре 16 година, а затим и да израђује сува ронилачка одела.

Специфичан материјал - триламинат који набавља у иностранству, алат за машинско и ручно пресовање, водонепропустиви рајсфершлус, чизмице - део су сувог ронилачког одела за рекреативце и спасилачке екипе. За израду је потребно много искуства у дубинама мора и океана и око две седмице рада. Неопходно је и дихтовање као и тестирање одела. Осим у води, Марко Јовановић ужива и у радионици, а друштво му често праве деца.

„Нисам успевао да нађем, да купим какво ми треба и онда се из те потребе створило и то да сам почео да их правим узевши једно одело које сам раскројио, онда преправио одређене ствари и тако почео да правим прво за себе“, наводи ронилац Марко Јовановић. Каже да је до сада урађено око 90 одела. Објашњава: „Специфично је то што се свако одело које радим, ради по мерама, јер већина одела које људи треба да купе, то се неки универзални конфекцијски бројеви користе, ретки су произвођачи који их раде по мерама, тако да сам један од тих који одела праве по мерама, а уједно сам и једини на Балкану што се тиче израде сувих одела и уопште и спасилачких и ронилачких“.

Ако се добро одржава, склања са Сунца, суши пре паковања, суво ронилачко одело, може да траје 10-так година. Марко је ронио у водама Египта, Малдива, Исланда. Годишње обучи око 100 ронилаца, а сваког маја, између осталог организује и чишћење Шљункаре код Шапца.

Марко Јовановић истиче да се ту разне ствари могу видети. „Од живог света, риба, корала, оно што је мени најфасцинантније и што волим да видим су олупине бродова, разних других ствари које се могу наћи, та нека историјска вредност њихова то ме највише фасцинира, једноставно технологија која је коришћена тада, у то време да се нешто изради. То је прилика да можемо да видимо, а да није у музеју, да су те неке ствари сачуване“, каже он. И додаје: „Што се тиче Шапца, нама је тренутно најзанимљивија црква у Ваљеву која је потопљена, јако лепо су остали и цео тај ентеријер сачуван, тако да је још увек све очувано и све на свом месту“.

За рекреативно роњење опрема је тешка око 20 кг, а за техничко 50-так. Марко Јовановић под водом је најдуже био четири и по сата, а спуштао се испод површине до 120 м.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом