Читај ми!

Национални дан борбе против рака дојке

Национални је дан борбе против рака дојке, а март је месец борбе против малигних болести. Годишње се у нашој земљи рак дојке открије код око 4.500 особа, а око 1.700 изгуби битку. Редовни прегледи су најбоља превенција, кажу лекари и напомињу да је та болест, када се открије на време, излечива.

Врањанка Марија Милошевић Ђерић има 49 година, редовно иде на контроле. Kада је приметила промене на телу, отишла је поново на лекарски преглед.

Марија Милошевић Ђерић, из Врања, каже: "Ослушкујући своје тело, говорило ми је да нешто није како треба. Јавила сам се лекару, где смо после урађеног ултразвука, мамографије и на крају биопсије дошли до дијагнозе."

Од тада је прошло шест месеци, два циклуса лечења. Оно што Марију сада очекује је оперативни захват.

Марија објашњава: "Ја се тренутно осећам добро, у току самих терапија има дана када је теже, има дана када се осећате да вам није ништа, али једноставно мора да се иде напред, назад не може. И само позитивним ставом и вером можемо да стигнемо до циља, то је излечење."

У Здравственом центру у Врању, током 2024. године, рак дојке дијагностификован је код 102 жене и једног мушкарца, старијих од 35 година. Редовне посете лекару су приоритет, али и самопреглед. Основа превенција - посматрање и опипавање свог тела.

Докторка Зорица Нешић, из диспанзера за жене у Дому здравља у Врању, наводи: "Ми саветујемо женама, које имају редовне менструалне циклусе, да тај самопреглед дојке ураде једном месечно, од петог до дванаестог дана менструалног циклуса. Женама у менопаузи, да тај преглед обављају једном месечно, било ког дана."

На сваку промену треба реаговати, кажу лекари. У врањском Здравственом центру могуће је урадити ултразвучни преглед дојке и мамографију. Нема листе чекања, позивају пацијенте на редовне прегледе.

Докторка Нешић додаје: "Ја сам имала пример, дошла је жена са болом у левој дојци, а ултразвучно сам видела да она има карцином у десној дојци, у којој нема никакве промене. На мамографији је потврђен карцином дојке, та жена је оперисана, примала је и терапију, јер је тумор био већи од 2 цм, али та жена је сада добро."

Друштво онколошких пацијената из Врања претходних једанаест година указује на значај превенције и правовременог реаговања када је здравље у питању. Организује предавања за младе, активности за чланове и негује солидарност.

Марија Милошевић Ђерић, из Врања "Тамо је много људи, много жена, које су већ прошле исто искуство, и добијате толико позитивне енергије, толико лепих и оптимистичних прича, тако да у једном таквом друштву никако не може да вам буде лоше."

Kроз изложбе и радионице чланови Друштва онколошких пацијената у Врању деле поруке подршке, мотивишу околину и поручују да болест није забрањена тема.

петак, 21. март 2025.
7° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса