Читај ми!

Паб квизови

У последње време све популарнији су Паб квизови. То је начин да се људи друже, такмиче али и да размене знања и понешто науче. Један такав квиз већ годину дана, скоро сваког викенда, одржава се у Петровцу на Млави. На рођенданском окупљању било је двадесет екипа.

Шта повезује еволуцију, Недођију, Романа Поланског и Нинову награду ? Наизглед ништа али, у пракси, то су одговори на питања у Паб квизу. У Петровцу на Млави оваква такмичења у знању почела су пре годину дана.

Иван Јовановић Пикси, организатор Паб квиза, каже: "Ми смо се пријавили да се забавимо, да пијемо пиво. Искрено, то је у ствари поента свега. И онда су они престали да раде те квизове, ми смо почели да долазимо у Пожаревац код наших пријатеља, ишли у Градиште, у Голубац и једноставно смо се састали једног дана и рекли, ајде ми да правимо квиз. И ево, за годину дана вечерас је 28. петровачки Паб квиз."

Спектар тема у Паб квизовима је широк. Најчешће гравитирају питања из опште културе, али има и математичких мозгалица и ребуса. Екипе су састављене од експерата за различите области.

Никола Ћирић и Бојана Шпирић, из Петровца на Млави Филм-а, објашњавају: "То смо нас двоје, они су за географију и историју, Марко је за општу културу. За ребусе смо сви заједно, али то прво свако посебно, па онда сви заједно радимо."

Петар Караџић, из Kаменова, додаје: "Латински називи, то ми иде, то ми је струка. Друго, филм и телевизија, односно филм и серије. Ту се надам. Нисам ни знао колико знам."

Паб квизови постали су за кратко време популарни широм Србије, а такмичарске екипе често гостују једне код других.

Александар Ђорђевић, из Пожаревца, наводи: "Ми смо из Пожаревца, али врло често смо овде. Петровчани праве једном недељно квиз, свака им част на томе, имају бројност. Имамо и ми, али мало ређе то правимо, више се базирамо на неке хуманитарне квизове, али имамо и такмичарске."

Kао што му само име каже, Паб квиз одржава се у пабовима, односно кафићима. Угоститељи су у том смислу спојили лепо с корисним. Ем зараде, ем се едукују.

Борис Павловић, угоститељ, каже: "Док они нису почели ово да раде, ми смо имали прилике, овде у нашој средини, да учествујемо у тим дешавањима и догађајима. И онда смо и ми почели да се пријављујемо, екипе, да се мало дружимо, а уз то много тога научимо што не знамо."

Награде у Паб квизовима су симболичне. Ваучери за пиће, књиге или медаље. Kо рачуна да се од свог знања овде обогати, боље да на време одустане.

Иван Јовановић Пикси, организатор Паб квиза, додаје: "Овде дођу једном они који хоће да направе превару или нешто, и виде да им ту није место. Овде се два, три сата побегне од стварности, од свега, дружимо се лепо, занимамо, такмичимо, нико на крају није љут, сви су победници."

Петровачка екипа, која се врло успешно такмичи, за сада се показала и као одличан организатор. Kажу да ће у будућности акценат ставити на завичајна питања, јер такмичари често пре знају где је река Ганг, него где је Чокордин, који се код Петровца улива у Млаву.

среда, 19. март 2025.
6° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса