четвртак, 20.02.2025, 11:44 -> 15:54
Извор: РТС
Аутор: Невенка Ђелић
Дигитализација Сретењског устава
Поводом 190 година од доношења Сретењског устава, тим Народног музеја Шумадије представио је дигатно издање тог највишег државно-правног акта. Пројекат, који је финасирало Министарство културе, омогућава широј јавности да се упозна са документом који је поставио темеље српске државности и демократије. За 75 година рада, Народи музеј Шумадије одликован је Сретењским орденом другог степена.
Дигитализација Сретењског устава урађена је на основу сачуваних принтова документа писаног на славеносрпском језику. Дигитани аудио-визуелни водич обогаћен је додатним анимацијама, које прате
највиши државно-правни акт, члан по члан.
Милош Јуришић, аутор пројекта и виши кустос Народног музеја Шумадије, каже: "Када се листа та књига путем пројектора ,мењају се странице путем анимације и свака следећа страница, дакле како се мења нови члан устава, тако следује и све прати текст читања текста, глумца Kњажевско-српског театра, Милоша Kрстовића.
Дигатално издање Сретењског устава, са 14 глава и 142 члана, доступно је посетиоцима у Старој скупштини у Kрагујевцу и на званичном сајту Народног музеја Шумадије.
Милош Јуришић додаје: "Тај пројекат је доста занимљив млађој популацији и такође слепим и слабовидим особама, јер оне могу да слушају текст Сретењског устава и да се упознају са његовим садржајем."
Роксанда Алексић, кустос и историчар Народног музеја Шумадије, објашњава: "Читав Kрагујевац био је бина, то су се заиста градацијски одигравале церемоније, где се народ доводио до једне еуфорије и радости зато што смо донели један такав Устав који је донео, пре свега, слободу српском човеку."
За све што је за 75 година постојања урадио и ради на очувању културно-историјског наслеђа нашег народа - Народни музеј Шумадије одликован је Сретењским орденом другог степена.
Kатарина Бабић, директорка Народног музеја Шумадије, каже: "Ово је још једна потврда нашег квалитета и посебно нам је задовољство, што је тај квалитет препознат сада и на националном нивоу
Сретењски устав је наше историјско и културно национално наслеђе од изузетног значаја. Реч устав, уместио стране речи конштитуција, увео је његов творац Димитрије Давидовић - "сав Србин", како су за њега
говорили.
Коментари