понедељак, 17.02.2025, 15:24 -> 15:56
Извор: РТС
Аутор: Срђан Цонић
Годишњица стрељања у Бојнику
Комеморацијом и пригодним програмом, у Бојнику је данас обележен крвави фебруар, најцрњи дан у историји ове вароши, када су бугарски фашисти побили више од 600 деце, жене и стараца, односно 90 одсто тадашњег становништва Бојника.
Сваког 17. фебруара Славица Стевчевска из Скопља, где живи, долази у родни Бојник да запали свеће баби и деди по мајци. Родитељи су јој сплетом околности преживели најкрвавији дан у историји Бојника и Пусте Реке када су Бугарски фашисти стрељали и зверски убили 600 становника ове вароши. Овакав злочин и жртве не смеју да се забораве, тога је и свесна Славичина породица.
"Имали су среће јер су имали икону у кући која је стајала дуго и када су Бугари ушли само су погледали ка икони, зидови су били црни, а испод иконе бели и тај Бугарин је рекао ова кућа није комунистичка и оставили су моју баку, мог оца и моју најмлађу тетку живе. Рекли су само да ставе черге преко прозора да угасе ватру да се не би видело да неко живи у кући”, наводи Славица Стевчевска, из Скопља.
Бугарска окупациона војска је на територији Јабланице и Топлице чинила невиђена зверства током Првог светског рата, пре и за време Топличко - Јабланичког устанка. Зверства су настављена и почетком 1942., а повод су биле активности партизанских јединица на овом подручју и убиство једног бугарског официра. Суштина је уствари дугогодишња стратегија тадашње Бугарске државе да се истреби српски народ из Моравско Вардарске долине.
“Ако говоримо о жртвама преко 600 становника је стрељано од тога 126 деце млађе од 15 година. На спомен гробљу у Бојнику имате три генерације у једној породици што довољно говори о зверском чињењу бугарских окупатора”, истиче Владимир Петковић, историчар Народни музеј Лесковац.
83 године од крвавог фебруара на спомен гробљу положени су венци и цвеће многобројних делегација. Обраћајући се присутнима, државни секретар Министарству за рад, борачка и социјална питања Зоран Антић истакао је да младе генерације морају бити свесне какве је жртве поднео српски народ овог краја, да је потребно организовати ексурзије и отворити музеј геноцида у Бојнику.
“17. фебруара сада већ давне 1942. Бугари су побили по неким проценама 90 процената укупног становништва Бојника и околине. По стопи страдања у другом светском рату бугарски злочини могу да се упореде једино са злочинима усташа у Пребиловцима”, наглашава Зоран Антић, државни секретар.
На комеморацији у Бојнику традиционално прочитана је повеља живих, свештенство Јабланичког намесништва одржало је парастос, а изведен и је пригодан програм.
Коментари