Породице хранитеља из Милошевца добитнице сретењског признања за заслуге у области хранитељства

У традицији дугој више од деведесет година, чак 60 одсто породица у Милошевцу код Велике Плане, је у неком периоду имало искуства са хранитељством. Међу њима су и породице Ђуричић и Ђурић, који су за своју хуманост и посвећеност деци, добили златне медаље за заслуге и Сретењску повељу.

Многе баке из Милошевца су биле хранитељице, а њихов пример, следиле су ћерке, синови, унуке па и снахе, који су преузели ову одговорну и племениту улогу. Новица Ђуричић, чија је мајка такодје била хранитељица, је поред своје две ћерке, заједно са супругом Еленом, однеговао још осморо деце, а тренутно се брину о две девојчице, узраста од 8 и 15 година.

„Морате да осетите од почетка хранитељство, како дете уђе у вашу породицу, да уђете у све његове поре, да осетите, да видите како дише, како он живи, шта жели у животу, да се прилагодите њему", наводи Новица Ђуричић, хранитељ из Милошевца.

Елена Ђуричић, хранитељица додаје: „Нама је циљ у животу да то дете сутра буде човек, да може сам да се брине о себи, да има неки животни пут леп, да буде и он сретан што је био у нашој породици. Та деца се код нас враћају стално."

Породичној традицији хранитеља, прикључила се и Верица Ђурић. Бака њеног покојног супруга им је пренела љубав према хранитељству, а за тридесет година, они су исту ту љубав поделили са још дванаесторо деце. Хранитељи са децом, стварају нераскидиве везе, па у контакту остају и након што напусте њихове домове. Ипак, њихов пут је пун изазова.

„Прво оно ишчекивање када треба да добијемо дете, шта како, како ће оно да прихвати мене, не знамо ни ми ништа о њему ни оно о нама, како ће ово, како ће оно. Највећа награда и срећа је када ти то дете узврати, када видиш да си центар света њему, када видиш да оно само тебе има", истиче Верица Ђурић, хранитељица.

Хранитељи из Милошевца имају велику подршку Центра за породични смештај и усвојење, који постоји више од девет деценија. Тренутно центар сарадјује са 112 породица у којима је смештено готово две стотине деце. У време Југославије, само у Милошевцу је било више од триста хранитељских породица, а сада је мање њих који се одлучују за тај процес. Проблем је и недостатак стручног кадра.

„У преговорима смо и општина је спремна ту да нам помогне да се обезбеди дечији лекар у селу, али су нам недоступни већи здравствени центри, теже долазимо до њих, теже се упути добијају, тако да из тог разлога морамо да водимо рачуна, да прихватамо децу на породични смештај без неких озбиљнијих здравствених проблема и код нас из тог разлога није развијено специјализовано хранитељство", наглашава Милица Лукић Момировић, директорка Центра за породични смештај и усвојење Милошевац.

Центар за породични смештај и усвојење, тренутно покрива хранитељске породице из три села, Милошевца, Трновче и Лозовика, а надају се да ускоро постати центар за читав Подунавски округ.

 

четвртак, 20. фебруар 2025.
2° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса