уторак, 04.02.2025, 10:41 -> 11:13
Извор: РТС
Аутор: Дописници РТС-а
Протест адвоката
Адвокатска комора Србије започела је једномесечни штрајк. У образложењу одлуке, наводи се да извршна власт врши прогон и притисак на адвокатуру. Штрајком адвоката, у великој мери, паралисан је рад судова и тужилаштава. Изузетак су хитни предмети у којима би непоступање могло да узрокује ненадокнадиву правну штету.
Док траје једномесечни штрајк адвоката, суђења неће бити одржана, поступци се одлажу, а адвокати неће учествоватиу на рочиштима у којима је њихово присуство обавезно, укључујући и саслушања пред тужилаштвом, у полицији и другим органима. Иницијатива за једномесечни штрајк, уз обезбеђен минимум процеса рада, потекла је од шабачких адвоката.
Владимир Терзић, члан Управног одбора Адвокатске коморе Србије, каже: "Нису усвојени, пре свега, захтеви студената. Извршна власт није одговорила на те захтеве. Није одговорила ни на захтеве које је адвокатура ставила пред њих, да се успостави владавина права, да се правна држава реинсталира и да се, једноставно, извршна власт сведе у уставне и законске оквире."
У адвокатској комори Ниш објашњавају даље могуће поступке адвокатуре.
Милан Петровић, председник Адвокатске коморе у Нишу, додаје: "Шта ће се дешавати у наредном периоду? Ја лично сматрам да ће ова одлука морати, на неки начин, да се прецизира или да се измени у том делу да се поштује макар минимум рада. То је моја лична жеља с обзиром на велике захтеве адвоката који сматрају да на овај начин и не могу да поступају, или губе одређене могућности да помогну својим клијентима или људима којима је потребна правна заштита."
У адвокатској комори у Kрагујевцу свесни су чињенице да ће одлука о штрајку погодити један део, пре свега, младих адвоката који слабије зарађују, и да ће их месец дана оставити без зараде, али да и они морају поштовати одлуку о обустави рада.
Милован Стојановић, заменик председника Адвокатске коморе у Kрагујевцу, објашњава: "Ми морамо испоштовати, управо због тога што се сад одлучује о најбитнијим одлукама које су везане за адвокатуру, у том смислу да спречимо убудуће да се извршна власт меша у правосуђе, а нарочито у адвокатуру као у најшколованију и најстручнију професију."
Гордана Јездић, адвокат, каже: "Ми ћемо бити ту за наше клијенте. Можемо саветодавно да радимо са њима, можемо да им дајемо савете, међутим, нећемо поступати у предметима осим у ситуацијама у којима истичу преклузивни рокови."
У основном суду у Јагодини у ходницима данас само радници обезбеђења.
Јасмина Ташковић, судија Основног суда у Јагодини, додаје: "Што се тиче парничне материје, ту је ситуација нешто мање сложена, да кажем, јер суђене може бити одржано уколико се странка сагласи са држањем рочишта без присуства адвоката. Другачија је ситуација у кривичним поступцима. Законик о кривичном поступку прописује обавезну одбрану у ситуацијама када се ради о поступцима за тежа кривична дела, дела за која је прописана казна затвора од осам година, и тежа казна и у притворским предметима. Ту је обавезно присуство адвоката на претресима."
У току дана огласило се и Друштво судија Србије: "У ситуацији изразитих друштвених и политичких подела судска власт треба да се издигне изнад свих сврставања, нетрпељивости и нетолерације", каже се у саопштењу и додаје: "Јачању правне државе судије морају да допринесу савесним и независним радом и одлукама у складу са уставом и законима и у име народа, ма колиико народ у одређеним тренуцима био подељен."
Коментари