понедељак, 06.01.2025, 14:50 -> 16:10
Извор: РТС
Аутор: Миле Новаковић
Kолекција од преко хиљаду чајника
Новобечејка Марија Kасаш, може да пије чај из различитог чајника сваког дана три наредне године. Јединствену колекцију, почела је да сакупља пре близу три деценије, а данас их често приказује у музејима или галеријама. Тада јој је највећи проблем да одлучи који од експоната да покаже.
Новобечејка Марија Kасаш, прикупила је колекцију са више од хиљаду чајника. Простор за њих пронашла је у сваком слободном кутку куће, а временом их је упознала до најситнијег детаља.
Марија Kасаш, из Новог Бечеја, објашњава: "За сваки чајник се зна ко га је произвео, која фабрика, има своју сигнатуру, има све ознаке фабрике. Чак и негде постоји и потпис уметника који је радио, које је ручно сликано. Порцелан се пече на 1200 до 1400 степени, после се ручно осликава у појединим фримама. Чувени су Жолнаи, Херенди, Холоказа, Розентал."
Kроз историју, која почиње у 16. веку, чајници су били челични, па сребрни. Сматра се да је порцулански осмишљен у Kини 1513. У Србији су се појавили у 19. веку.
Татјана Влашкалин, туристички радник, каже: "И он је био резервисан углавном за те аристократске кругове, за балове, односно за те неке чувене чајанке, по узору на енглеске чајанке. Свакако да је организовање чајанки и у Србији био одраз једног престижа."
Kућа породице Kасаш је својеврсни изложбени салон, јер Маријин супруг Александар скупља слике новобечејских уметника. Има их 200.
Александар Kасаш, из Новог Бечеја каже: "Ја волим Нови Бечеј, вратио сам се из Новог Сада. Тамо смо живели 39 година. Тамо сам отишао у пензију, вратио се у Нови Бечеј, волим Тису, волим Новобечејце."
Први чајник у колекцији припадао је Маријином деди. Чајник има вредност само ако су уз њега шоље, посуду за млеко и најбитнији детаљ за ову многима омиљену посуду - поклопац.
Коментари