Мајсторство старе златиборске архитектуре

Kуће од камена и дрвета, од давнина зидане по мери породица које су се на Златибору окупљале око огњишта, симболи су народног градитељства овог краја. И данас, модерна архитектура све се више враћа традиционалним материјалима.

Иако се данас ретко где над старим објектима из оџака вије дим, карактеристичне планинске куће, на каменим темељима, чувају приче из давнина. У савршеном споју са природом, житељи златиборских села, градили су дрвене куће под крововима са високим нагибом, због великог снега који би их често опколио.   

Душко Вујић, из села Јабланица, каже: "Овде су све куће претежно биле од брвана, брвнаре. Без обзира на конфигурацију терена и то што су  изложене висини, ваздуху, струјању ветрова, ове куће нису пропале. Све су то куће на каменом подруму, све су, претежно, остале аутентичне.''    

Добринко Дидановић из села Јабланица, додаје: "Мало да се привуче, да се направи још који објекат  да би туристи посећивали овде чешће."

Све се више изграђује брвнара и викендица. Многи Златиборци, који радо посећују завичај, обновили су или направили нове куће за одмор. И за туристе се гради све више објеката који подсећају на старе куће у планинским селима.

Марина Тошанић, из села Трипкова, говори о томе: "Kућа је тако и изгледала, само што је била од камена и грађена је можда чак и прва кућа у селу. Веома је стара и оронула. Задржали смо подрум, темеље, уредили стари камен. Урадили смо од дрвета јер јер се то највише тражи. Дрво, камен, природни материјали, то гостима највише прија и одговара."

Жељко Тошанић, из села Трипкова, додаје: "Ја сам зато гледао да буде више камена, али много би то више коштало и много би то било другачије. Требало би времена и времена да се уради, и онда смо се определили за комбинацију дрво-камен. То пружа неку топлину.''

Традиционалне, обично једноставне куће, сада су замениле модерне грађевине па и туристички комплекси. Савремена архитектура, уз комбинацију елемената народног градитељства и проверених природних материјала, тако нове објекте уклапа у јединствени амбијент.

Бојана Недовић, дипломирани инжењер архитектуре говори о елементима који су тренутно актуелни у архитектури: "Тенденције у савременој архитектури иду у прилог томе да се све више инвеститора окреће према еколошки одрживим материјалима и рециклажи. Због тога се све више разговара о заштити животне средине. Само дрво, као најзаступљенији материјал у нашој традиционалној архитектури, је рециклажно. Може да се употребљава више пута, што је велика предност тог материјала за употребу и у савременој архитектури. У традиционалној се већ доказало.''

Поглед са балкона и тераса аутентичних објеката, које красе дрвене ограде и други детаљи, део је посебног доживљаја боравка у планинским селима, где уз преплитање прошлости и садашњости и архитектонски елементи представљају део идентитета златиборског краја.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом