Лебантекс из Лебана значајна карика турске Ормо групе

Пре тачно седам година после готово пола века у Лебану је отворена прва фабрика. Реч је о Турској инвестицији и компанији Ормо груп која данас ради у три смене и запошљава 200 радника. Колико је погон у Лебану важан за ову компанију екипа РТС-а проверила је у фабрици Ормо групе у граду Орхангази недалеко од Истанбула.

После пропасти предузећа „Први мај" из Лебана Славољуб Станковић је дуго био без посла. Његов случај наравно није био усамљен, напротив. Сва велика предузећа У Лебану Први мај, Експортекст, Полет, Аграр отишла су у стечај. Имовина се брзо распродала, а радници буквално остали на улици. До 2017. готово пола века у овој општини није отворен нови производни погон. Тада долази Ормо група из Турске и почиње да ради Лебантекс. Славољубу је остало мање од годину дана до пензије.

“Овде радим од 2017. године. Тринаести сам радник који је био запошљен. Ту сам нашао перспективу било ми је изузетно добро, редовне су плате, то је највежније”, каже Славољуб Станковић.

У Лебантексу ради двеста радника. У три смене, произведе се 6 тона вунице дневно која се извози партнерима у Европској унији.

Маја Трајковић каже да су плате редовне, услови рада добри. Додаје да је задовољна послом.

За седам година рада погон у Лебану постао је значајна карика у оквиру Ормо групе, истиче директор у овој компанији Ферхан Гебеш. Фабрика у граду Орангази недалеко од Истанбула је највећа текстилна фабрика на Балкану, а можда и у Европи. Њихову вуницу користе највећи и најпознатији светски модни брендови.

“Наша компанија је изузетно велика, производимо 45 тона вунице дневно, а запошљавамо 1200 радника. На Балкану и у Турској ми смо лидери на тржишту јер произведемо хиљаду тона месечно”, наводи Ферхан Гебеш, директор у Ормо групи.

Пословни људи из Турске препознали су потенцијале сарадње са партнерима са југа Србије. Радници имају искуства у текстилној производњи, рокови се поштују, трошкови производње су минимални. Добра искуства са Лебантексом отварају врата за нове инвестиције Ормо групе и других компанија из Турске у Србију.

“Оно што сам ја у разговору са посладавцима сазнао то је да планирају да прошире производњу у Лебану, да системе за производњу осавремене и да буде још боље него што је сада у Лебану”, наглашава Горан Јовић, директор РПК за Јабланички и Пчињски округ.

У сваком случају отварањем Лебантекса у Лебану се лакше дише. Нова индустријска зона у Бошњацу довешће и нове инвеститоре. Међутим, све већи проблем је недостатак радне снаге. Зато ће повратак младих, који већ деценијама раде у Италији, давање повољних услова да започну бизнис или нађу добро плаћен посао у свом завичају, у наредном периоду бити приоритет.

петак, 27. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње